محمد جواد ظریف: «در تلاش برای دور زدن تحریم های آمریکا زمین نمی خوریم و خوش بین هستیم»

محمد جواد ظریف، گفت: ملت ایران نه تنها مرعوب و تسلیم فشارها نمی شود و زمین نمی خورد بلکه با همه توان و اقتدار به سمت پیشرفت گام بر می دارد

محمد جواد ظریف با رایزنی و ارتباطات دیپلماسی با کشورهای اسیای شرقی، همچنان در تلاش برای یافتن راهی است که رژیم بتواند تحریم های آمریکایی را دور بزند. ولی هنوز معلوم نیست که تا چه حد در این تلاش موفق خواهد شد. وزیر خارجه رژیم ایران در این باره گفت : زمین نمی خوریم؛ به آینده بسیار خوشبین هستیم.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی درسفر خود به پکن در  گفت و گو با تلویزیون مرکزی چین (سی سی تی وی) گفت: ملت ایران نه تنها مرعوب و تسلیم فشارها نمی شود و زمین نمی خورد بلکه با همه توان و اقتدار به سمت پیشرفت گام بر می دارد.

ظریف افزود:  برجام یک توافق میان ایران و کشورهای بزرگ دنیا بود ایران از آن خارج نشده است بلکه ایران به دلیل رفتارها و عملکردهای طرف های دیگر بخصوص پس از خروج آمریکا از این توافق و تحمل یک سال فشار، برخی از تعهداتش را کاهش داده است.

به گفته برخی کارشناسان از آنجاییکه ایران سودی از مذاکره با غرب و برجام به دست نیاورد در تلاش است تا با دور زدن تحریم ها  و ارتباطات دیپلماسی ، منافع اقتصادی خودش را از شرق تامین کند به شرطی که بتواند اولویت‌های نخست چین و ژاپن را تامین کند.

سفر ظریف به چین، ژاپن و سپس مالزی در این هفته بدون شک به  راهکارهایی هدف راه هایی برای گسترش روابط بوده با این کشور ها بوده  است و ایران به خوبی می‌داند برای دستیابی به منافع ملی و بهبود وضعیت کشور باید اصلی‌ترین خواسته‌های چین و ژاپن که همان حامل‌های انرژی است را برآورده کند.