محمد جواد  ظریف و عباس عراقچی در پاسخ  به بلینکن گفتند:  لغو تحریم ها یک الزام حقوقی و اخلاقی است، نه یک اهرم مذاکراتی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و عباس عراقچی، معاون وی  و نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ای،  در پاسخ به وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود هنوز گامی در جهت لغو تحریم‌ها از سوی ایران مشاهده نکرده، خواستار لغو همه تحریم‌ها شدند.

محمد جواد ظریف با انتشار پیامی در توییتر  خطاب به  آنتونی بلینکن نوشت: «رفع تحریم‌های ترامپ یک تعهد حقوقی و اخلاقی است نه یک اهرم مذاکره‌ای. (تحریم‌ها) در دوره ترامپ کار نکرد و برای شما هم کار نمی‌کند».

ظریف  در ادامه خواستار آزادسازی میلیارد‌ها دلار اموال بلوکه شده ایران شد و نوشت: «تاریخ انقضای میراث ترامپ به سرآمده، آن را رها کن».

پیشتر هم آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود که حکومت ایران می‌داند برای بازگشت به برجام باید چه گام‌هایی بردارد اما تا کنون به این نتیجه نرسیده که آیا ایران تصمیم دارد این گام‌ها را بردارد یا نه.

همزمان عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ، هم در توییتر نوشت که «اول آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند».

او در ادامه گفت :  «آمریکا به عنوان طرفی که برجام را ترک کرده، باید اول تحریم‌های خود را بردارد. پس از راستی آزمایی، ایران اجرای کامل برجام را از سر خواهد گرفت، آیا آمریکا آماده است؟»

عراقچی که روز گذشته برای توضیح در خصوص مذاکرات وین به مجلس حکومت ایران  رفته بود، این جلسه چهار ساعته را «مفید» ارزیابی کرد.

طرفین نسبت به روند این مذاکرات با خوش‌بینی اظهار نظر می‌کنند و به آینده آن امیدوار هستند.

این در حالی است که دیپلماتهای ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان شش روز پیش  در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوهای وین درباره احیای توافق هسته‌ای وجود ندارد و هنوز «موضوعات بسیار دشواری» باقی مانده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمال توافق تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ زیاد است.