محمد جواد ظریف پیشنهاد مکالمه تلفنی با وزیر خارجه آمریکا را رد کرد و آن را بی فایده خواند

محمد جواد ظریف پیشنهاد مکالمه تلفنی با وزیر خارجه آمریکا را رد کرد و آن را بی فایده خواند

وزیر خارجه حکومت ایران در مصاحبه ای لزوم گفتگو با همتای آمریکایی خود را رد کرد و گفت که پمپئو به او بی احترامی می کند و اصولا لزومی ندارد که دو کشور باهم وارد گفتگو شوند.

خبرگزاری رویترز در گفت‌وگوی خبری با محمد جواد ظریف، با اشاره به این که وزیران خارجه ایران و ایالات متحده در  برقراری روابط بین دو کشور می توانند نقش مهم و ضروری ایفات کنند، از ظریف پرسید: آیا تاکنون با مایک پمپئو وزیر خارجه ی آمریکا گفت و شنود داشته است؟ ؟ ظریف در پاسخ گفت :  خیر .چرا باید با او صحبت کنم . پامپئو هر بار که درباره ایران صحبت می‌کند به من بی احترامی می‌کند.

ظریف بارها در سخنان بی ادبانه ی خود که در میان سران حکومت ایران عمومیت دارد ،در باره رییس جمهوری آمریکا  گفته بود ،لقب تروریست برازنده ترامپ است ، ایران پایان ترامپ را خواهد دید ولی ایشان هیچ وقت پایان ایران را نخواهد دید.

رویترز در ادامه ی گفت و گوی خود با ظریف ، به آزادی ده  ملوان آمریکایی در سه سال پیش اشاره کرد و افزود : شما با یک تماس تلفنی، با جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا، ده ملوان آمریکایی را  آزاد کردید آیا امروز امکان دارد که یک بحران مشابه به این سرعت حل شود؟ ظریف در پاسخ گفت : «نه. چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟وقتی ارتباطی وجود ندارد؟

دو شناور نیروی دریایی آمریکا، چهار سال پیش که حامل ۱۰ تفنگدار، بودند تا سه مایل به آبهای جزیره فارسی در خلیج فارس وارد شده بودند که . نیروی دریایی سپاه پاسداران حکومت ایران، سه سال پیش  این ملوانان آمریکایی را به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس بازداشت کردند .

ظریف و پمپئو وزیر خارجه ی آمریکا ، تاکنون مستقیما با یکدیگر گفت و گو نکرده و ارتباطات آنان از طریق توییتر یا رسانه‌ها با یکدیگر بوده است .

مایک پمپئو افزود: “خواستار جنگ با ایران نیستیم اما به آنها گفتیم اگر اقدامی علیه آمریکا و منافع ما انجام دهند، واکنش نشان می دهیم”. ما می خواهیم ایران ترور در اروپا را متوقف کند. در کشورهای دیگر دخالت نکند و از گروه های تروریستی حمایت نکند.”.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به سخنان ظریف که  در صورت بروز بحرانی مشابه آنچه که سه سال پیش رخ داد و ملوانان آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه اسلامی ایران بازداشت شدند  ، واشنگتن چگونه با ایران ارتباط برقرار خواهد کرد ، پاسخی نداد اما گفت: وقتی زمان گفت‌وگو فرا برسد یقین داریم که هر ابزاری برای انجام آن بکار خواهیم گرفت .

پمپئو ،وزیر خارجه آمریکا پیشتر ابراز امیدواری کرده بود و درباره  راه های ارتباط آمریکا با ایران گفته بود : «راه‌های مختلفی برای ارتباط وجود دارد.”به نظر می رسد که زمینه های ارتباطی برای دو وزیر خارجه ی ایران و آمریکا ایجاد شود .

یک دیدگاه

Comments are closed.