محمد خاتمی، به طور غیر مستقیم اصلاح طلبان را  به شرکت در انتخابات دعوت کرد 

کوتاه مدتی پس از اعلام  میرحسین موسوی ، که  انتخابات را تحریم کرده و گفته بود  که  پشت کسانی می‌ایستد که از انتخابات‌ تحقیرآمیز به جان آمده‌اند، محمد خاتمی به طور تلویحی خواستار شرکت هوادارانش در انتخابات ریاست جمهوری شد.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در پیامی خطاب به اعضای حزب جوانان ایران اسلامی، ضمن «سرد و فسرده» توصیف کردن فضای سیاسی کنونی در جمهوری اسلامی نوشت: «جامعه نیاز به نشاط، امید و اشتیاق به شرکت در عرصه سرنوشت دارد».

او ابراز امیدواری کرد همه احزاب «بتوانند در این برهه حساس، مسئولیت خود را نسبت به میهن و مردم به درستی بشناسند و در انجام آن مسئولیت موفق باشند».:

خاتمی در همه دوره‌های گذشته انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت کرده و به نظر می‌رسد در پیام اخیر خود نیز به طور غیرمستقیم خواهان شرکت در انتخابات شده است.

این در حالی است که میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری ۸۸، در پیامی اعلام کرده «در شرایط چنین ناپایدار و پر ابهام» در کنار کسانی خواهد ایستاد که «از انتخابات‌های تحقیرآمیز و مهندسی‌شده به جان آمده‌اند» و «حاضر نیستند تسلیم تصمیمات پشت پرده‌ای برای آینده کشور بشوند».