محمد خاتمی خواستار مشارکت مردم در انتخابات شد و آنرا  عرصه سرنوشت توصیف کرد

روزنامه “فرهیختگان”، پیامی کوتاه و مبهم از محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران،را منتشر کرد، که در آن خاتمی با نامیدن عرصه انتخابات به «عرصه سرنوشت»، خواستار مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده است .

خاتمی بدون اشاره به وضعیت کنونی و شرایطی که شورای نگهبان با رد صلاحیت‌های گسترده به وجود آورده در پیامی که از سوی برخی ناظران چندپهلو ‌و گنگ عنوان شده است به طور ضمنی مردم را به حضور در انتخابات دعوت کرده است.

رئیس «اصلاحات»، در این پیام نوشته است : «در این فضای سرد و افسرده، درحالی‌که جامعه ما نیاز به نشاط و امید و اشتیاق به شرکت در عرصه سرنوشت دارد، امیدوارم همه تشکل‌ها و احزاب و جریان‌های سیاسی و ملی بتوانند در این برهه حساس مسئولیت خود را نسبت به میهن و مردم به درستی بشناسند و در انجام مسئولیت موفق باشند.»

خاتمی  که از سال ۷۶ تا ۸۴ ریاست جمهوری ایران را برعهده داشت، در آن زمان در اعتراض به نبود قدرت و داشتن اختیار لازم  در اواخر دوران ریاستش گفته بود که مقام ریاست جمهوری در ایران در حد یک «تدارکاتچی» تنزل یافته است.

خاتمی که توسط یک «جریان اجتماعی» نیرومند و پایگاه اجتماعی گسترده با شعار «اصلاحات سیاسی» به ریاست جمهوری رسید هرگز حاضر به پذیرش رهبری جریان اجتماعی اصلاحات نشد و صراحتا اعلام کرد که او رئیس جریان اصلاحات نبوده و رئیس «جمهوری اسلامی ایران» است.

بسیاری از ناظران سیاسی سخنان و مواضع خاتمی در دوران ریاست جمهوری وی و پس از آن را مقدمه تفکیک میان «پایگاه اجتماعی» و «مقام سیاسی» در جریان اصلاحات به شمار آوردند که در نهایت چنین رویکردی به سرکوب هر گونه روند اصلاحات در ایران و به تقویت حاکمیت مطلقه رهبر جمهوری اسلامی منجر شد.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۸ خرداد برگزار شود.