محمد خاتمی دبیر مجمع روحانیون مبارز اعلام کرد :  در انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند

محمد خاتمی رئیس‌ جمهوری پیشین ایران با افزایش سرکوبگری ها و محدودیت های فزاینده در باره انتخابات سکوت خود را شکست  و در بیانیه ای در مقام رهبر مجمع روحانیون مبارز،  با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها گفت:  در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.

همزمان با گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حمایت اصلاح‌طلبان از عبدالناصر همتی و مهرعلیزاده در انتخابات پیش رو مطرح شده بود، مجمع روحانیون مبارز،  با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.

محمد خاتمی، ، از این که نامزدهای «بخش‌های مهمی» از جامعه و جریان‌های سیاسی برای در انتخابات ۱۴۰۰ رد صلاحیت شده‌اند، ابراز تاسف کرد و گفت:  «آنچه این روزها در جریان معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری رخ داده است، ناشی از رویکرد، برداشت و اقدامی است که پیش از این هم عرصه را بر انتخاب مردم تنگ کرده و این‌بار بی‌پرده‌تر و بی‌پرواتر ظهور و بروز داشته است».

در این  بیانیه مجمع روحانیون مبارز “مخالفت شدید خود را با این تصمیم [شورای نگهبان] و هر اقدامی که بر اعتبار نظام جمهوری اسلامی لطمه وارد می‌کند” اعلام کرده است. این تشکل حمایت از هریک از نامزدهای تاییدشده توسط شورای نگهبان را “افتادن در دامی که مهندسان انتخاباتی تدارک دیده‌اند” دانسته و به همین دلیل از آن پرهیز کرده است.

شورای نگهبان صلاحیت تعداد زیادی از نامزدهای اصلاح‌طلب و حتی اصولگرا را تایید نکرد، از جمله ۹ نامزد مورد حمایت جبهه متحد اصلاح‌طلبان و نیز کسانی همچون علی لاریجانی و محمد ضرغامی از چهره‌های شناخته‌شده اصول‌گرایان.

در بیانیه مجمع روحانیون مبارز همچنین آمده است: «این بی‌اعتنایی بی‌سابقه به مردم واکنش‌های زیان‌باری را در پی خواهد داشت که کاهش مشارکت در انتخابات یکی از آن‌ها خواهد بود.»

انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز جمعه ۲۸ خرداد و با شرکت هفت نامزد تایید شده از سوی شورای نگهبان برگزار می‌شود.