محمد سعیدی عضو ثابت تیم مذاکرات هسته‌ای حسن روحانی بازداشت شد

محمد سعیدی عضو ثابت تیم مذاکرات هسته‌ای حسن روحانی و همراه  همیشگی محمد جواد ظریف در برجام  به اتهام فساد مالی، بازداشت شد

محمد سعیدی در دوران ریاست جمهوری خاتمی همراه حسن روحانی بود و پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید روحانی ، با دریافت پاداش خود به خاطر مشارکت فعال در برجام، بدون هیچ سابقه مرتبطی، به ریاست شرکت کشتیرانی ایران رسید.

محمد سعیدی که از سال ۹۴ و در دولت حسن روحانی به ریاست شرکت کشتیرانی منصوب شده بود، در مرداد ۹۸ استعفا داد و آبان ماه همان سال به اتهام اخذ رشوه و سایر تخلفات مالی دوران مدیریتش، در کشتیرانی توسط سازمان بازرسی کل کشور تحت تعقیب قرار گرفت و در نهایت بازداشت شد. وی مدتی با قرار وثیقه آزاد بود اما حال بار دیگر بازداشت شده ‌است.

خبرگزاری ایرنا وابسته به دولت نیز در کانال تلگرامی خود نوشته است:   بازداشت سعیدی  هیچ ارتباطی به موضوع هسته‌ای ندارد و نام وی از مدت‌ها پیش در شبکه فساد در شرکت کشتیرانی مطرح بوده ‌است.

یک  مقام آگاه قضایی نیز به خبرگزاری میزان گفته است که  پرونده کشتیرانی جزو پرونده‌های مشهور دستگاه قضایی است.

در این سایت آمده است:   میزان بالای وثیقه این متهم برای آزاد شدن در نوبت اول (قبل از بازداشت اخیر) نشان از بالا بودن حجم اتهام فساد دوران مدیریت چهارساله سعیدی در شرکت کشتیرانی ایران داشت.

برخی از رسانه‌ها  دلیل  استعفای سعیدی، در سال ۹۸ را  دلیل استعفای او را “توقیف نفتکش ایرانی” در جبل‌الطارق و برخی دیگر نیز “فساد مالی” اعلام کردند.

محمد سعیدی از ابتدای شروع پرونده هسته‌ای، به مدت ۵ سال عضو ثابت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بوده ‌است. وی در دولت محمود احمدی‌نژاد معاون سازمان انرژی اتمی ایران هم شد. پس از بازداشت محمد سعیدی، شماری از عناصر مرتبط با او نیز بازداشت شدند .