محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی شد، هم رئیس جمهور و هم معاونش، تحریمی هستند

«سیدابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور منتصب بیت رهبری، امروز یکشنبه در نخستین حکم خود پس از تشکیل دولت سیزدهم، «محمد مخبر» ۶۶ ساله را که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد، به عنوان معاون اول خود منصوب کرد.

مخبر با این حکم جایگزین «اسحاق جهانگیری» شد که از ۸ سال پیش تا کنون، در دولتهای یازدهم و دوازدهم، معاون اول حسن روحانی بود.

مخبر پیش از این، با حکم علی خامنه‌ای، از سال ۱۳۸۶ تاکنون ریاست “ستاد اجرایی فرمان امام” را بر عهده داشت. این ستاد، از ثروتمندترین نهادهای غیر پاسخگوی زیر نظر رهبری است که به فساد و چپاول ثروت مردم ایران متهم است و به هیچ دستگاه و نهادی نیز پاسخگو نیست.

رویترز در آبان ۱۳۹۲ (نوامبر ۲۰۱۳)، گزارش پژوهشی مفصلی از “مجموعه‌ی اقتصادی تحت مدیریت رهبر رژیم ایران” منتشر کرد و در آن ارزش دارایی‌های “ستاد اجرایی فرمان امام” را حدود ۹۵ میلیارد دلار تخمین زد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمان دونالد ترامپ، در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۹، محمد مخبر، رئیس «ستاد اجرایی فرمان امام» را به همراه رئیس آستان قدس رضوی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. آمریکا پیش از آن، خود “ستاد اجرایی فرمان امام” را هم تحریم کرده بود.

ایالات متحده در آن تاریخ تهدید کرد هرکسی که با محمد مخبر معامله داشته باشد با خطر تحریم از سوی آمریکا روبرو خواهد شد.

اکنون، ابراهیم رئیسی که خود در لیست تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد، معاونی را انتخاب کرده که او هم از سوی آمریکا تحت تحریم است.

این اولین بار پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی است که هم رئیس جمهور و هم معاونش، در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

مخبر که زاده دزفول است، پس از انقلاب، مسئولیت بهداری سپاه دزفول در زمان جنگ، مدیرعاملی مخابرات دزفول، معاونت استانداری خوزستان، معاونت بازرگانی بنیاد مستضعفان و ریاست ستاد اجرایی فرمان امام را برعهده داشته ‌است.