محمد مساعد، روزنامه‌نگار، افشاگر قطع دولتی اینترنت در اعتراضات آبان ۹۸ به زندان و منع روزنامه‌نگاری محکوم شد

محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی، افشاگر قطع دولتی اینترنت در اعتراضات آبان ۹۸ بدستور علی خامنه ای،   به زندان و منع روزنامه‌نگاری محکوم شد.

محمد مساعد که در طول سال گذشته با انتشار متن‌هایی در رابطه با قطعی اینترنت در اعتراضات آبان‌ ماه و انتقاد از عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا دو بار بازداشت شده بود، دو روز پیش اعلام کرد که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و ۹ ماه زندان، ۲ سال ممنوعیت از خبرنگاری، و توقیف لوازم ارتباطی محکوم شده است.

در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدید نظر، بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، ۴ سال از حکم زندان به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

او در پیام توئیتری خود نوشته است: قاضی پرونده فعالیت‌های رسانه‌ای این روزنامه‌نگار را «سیاه‌نمایی»، «بحران‌نمایی»، «تحریک مخاطب خالی‌الذهن» و «شالوده‌شکنی» نامیده و بر همین اساس حکم مذکور را صادر کرده است.

محمد مساعد پیشتر در روزنامه شرق کار می‌کرد که بر اثر فشارهای امنیتی اکنون با رسانه‌ای در ایران همکاری نمی‌کند؛ اما همچنان به آگاهی‌‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی مشغول است.

مساعد در جریان  اعتراضات آبان ماه در توئیتر خود به قطعی اینترنت در ایران واکنش نشان داده بود و نوشت: «در نبود اینترنت، کلانشهرها تبدیل به هزاران دهکده کوچک متراکم شده‌اند. وقتی ابزارهای ارتباطی قطع می‌شوند افق دید چند متر می‌شود و دیگر فرقی نمی‌کند چند کیلومتر فاصله داری یا چند هزار کیلومتر. به کفتارهای خوش‌رقص مجهز به اینترنت وزیر جوان شادباش بگویید.»

او در ادامه، دومین توییت اش را  به زبان انگلیسی منتشر کرد که با استقبال بسیار زیادی مواجه شد.

محمد مساعد نوشته بود: «تق تق سلام جهان آزاد… من ۴۲ پروکسی استفاده کردم تا این را بنویسم. میلیون‌ها ایرانی اینترنت ندارند. صدای ما را می‌شنوید؟»

محمد مساعد ‌این روزنامه نگار ایرانی، حدود دو ماه پیش توسط کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران به همراه سه روزنامه‌نگار از بنگلادش، نیجریه، و روسیه به عنوان برنده جایزه «آزادی مطبوعات» سال ۲۰۲۰ انتخاب شد. این نهاد بین‌المللی مستقر در نیویورک محمد مساعد را روزنامه‌نگاری معرفی کرده که در زمینه فساد و مسائل کارگری برای چندین رسانه کار کرده است.

در ادامه این خبر امده است که به تازگی نیز حکم ۳ سال زندان کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار با سابقه و سردبیر مجله ایران که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» صادر شده است.

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر سال ۹۸ در واکنش به تایید حکم ۳ سال زندان خود می‌گوید، حکومت اسلامی ۴۰ سال است مشی سرکوب و تنبیه را در پیش گرفته و فکر می‌کند پیروزی توسط ایجاد رعب و وحشت به دست می‌آید.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم حکومت اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.