محمد کشتی آرای، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر ایران گفت: نزدیک ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل ذخیره شده است

حکومت در تلاش است که از این کار جلوگیری کند و سرمایه مردم را از درون خانه هایشان بیرون کشیده و به بانک های تحت حمایت خود سرازیر کند تا بهتر بتواند به انان دسترسی داشته باشد.

کشتی‌ آرای در ادامه افزود:  ۷۵ درصد طلای تولیدی باید به بازیافت برگردد، وقتی میگوییم در سال‌های قبل ۱۲۰ تن تولید مصنوعات داشتیم باید ۷۵ درصد آن به بازیافت برمی‌گشت که برنگشته است و این روال در سال‌های متمادی رخ داده البته این آمار تایید شده نیست ولی نزدیک به یقین است.

همچنین گفت که مسئولان کشور اعلام کرده‌اند که ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌هاست که تبدیل این رقم به سکه نیز همان ۳۰۰ تن را نشان می‌د‌هد.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه هم‌اکنون نرخ مشخصی برای ارز نداریم و در هر ساعت قیمت‌ها تغییر می‌کند، افزود که قیمت‌ها برای یک ساعت آینده هم قابل تحلیل و پیش‌بینی نیست.

کشتی آرای با اشاره به رابطه مستقیم قیمت ارز و طلا، تاکید کرد تا زمانی که قیمت ارز کاهش پیدا نکند، قیمت طلا و سکه کاهش پیدا نمی‌کند؛ یعنی ما اگر تحلیلی داشته باشیم درباره نرخ ارز ‌عین آن تحلیل به سکه منتقل می‌شود.

او  افزود که یک زمانی دلار سه چهار هزار تومان بود، سکه یک و نیم میلیون تومان بود، زمانی قیمت دلار ۱۶ هزار تومان بود سکه پنج شش میلیون شد و بنابراین به جز نوسانات جهانی که معمولا یک وضعیت نسبی دارد که جداگانه قابل تحلیل است، ما وضعیتمان بستگی به قیمت ارز دارد یعنی کاملا شاخص ارز، با مبنای دلار، فاکتور مهم محاسبه قیمت سکه و طلا خواهد بود.

حکومت ایران سرمایه های مردم  را به هدف تصرف و سودجویی به نفع نظام رصد می کند و زیر نظر دارد، یکی از اقدامات حکومت در این راستا مالیات بستن بر معاملات بزرگ خرید و فروش سکه و طلا است