محمود احمدی بیغش نماینده مجلس: دولت قصد واگذاری جزایر به چین را دارد. اعتراض مردمی آن را خنثی می کند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارزیابی کرد که خبر احتمال واگذاری اختیار تام جزایر ایرانی در خلیج فارس به دولت چین درست است، ولی فشار و اعتراض مردم می تواند چنین نیتی را خنثی کند.

محمود احمدی بیغش،  در گفت و گو با تلویزیون حکومت ایران تایید کرد که خبر واگذاری ” اختیار کامل  جزایر ایران به چین” بخشی از  قرارداد جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، است، اما  اعتراضات مردمی و فعالان و کنشگران سیاسی  و همچنین مجلس فعلا جلوی آن را گرفته است و امیدواریم که این اتفاق نیفتد.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که  محمدجواد ظریف، چند روز پیش با حضور در مجلس  اخبار منتشر شده درباره وجود “واگذاری جزایر ایرانی به چین در قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین” را از اساس تکذیب کرده و گفته بود: «ما نه یک متر زمین و نه حتی حق بهره‌برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین و هیچ کشور دیگری نداده و نخواهیم داد».

ظریف در مورد روند این قرارداد گفت که «ما در مرحله مذاکره هستیم و در این مرحله حداکثر باید مجوز مذاکره از دولت گرفته شود که وزارت خارجه این مرحله را پشت سر گذاشته است و هنگامی که به مرحله توافق برسیم، اگر تعهد قانونی در این قرارداد باشد ما باید به مجلس ارائه دهیم.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: «چینی‌ها در اصل قرار است که جزایر ایران را بگیرند، البته قرارداد همکاری ایران و چین می‌تواند نکته مثبت داشته باشد و می‌تواند نکته منفی داشته باشد.

احمدی بیغش گفت: این قرارداد، نیاز به اصلاح دارد و در مجلس باید کار کارشناسی انجام شود تا به نفع مردم ایران باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در انتقاد از مدت این قرارداد گفت:  «من اعتقاد دارم ۲۵ سال برای قراردادها مدت بسیار طولانی است».

انتشار موادی از قرارداد ۲۵ ساله حکومت ایران با چین در هفته‌های گذشته ، با اعتراضات گسترده ای از سوی ایرانیان در سراسر جهان روبرو شد. اما انتشار این اخبار از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف و محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی رد شده بود.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی، نیز طی هفته گذشته اعتراض‌ها به قرارداد با چین را “توهم” خوانده و اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی مذاکرات مشابهی را نیز با روسیه و برخی از همسایگان دارد.

همچنین  غلامرضا انصاری، معاون امور اقتصادی وزیر خارجه حکومت،  نیز گفته بود که «برخی حرف‌ها مانند واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها در قالب این سند بسیار مسخره است»