محمود احمدی نژاد با نوشتن نامه‌ای، به  شاهزاده محمد بن سلمان خواستار میانجی درباره حوثی ها شد

محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران با نوشتن نامه‌ای، به  شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود ولی‌عهد و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی و عبدالملک بدرالدین حوثی، رهبر انصارالله یمن،  از آمادگی خود برای شرکت در هیأتی به منظور میانجیگری در جنگ یمن خبر داد و گفت:  نسخه‌ای از این نامه را نیز به آنتونیو مانوئل اولیویرا گوترش دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده است.

احمدی‌نژاد در نامه خود پیشنهاد  آتش‌بس داده شده  و خواهان «حل محترمانه» جنگ یمن به گونه‌ای است که به بهبود روابط حکومت ایران و عربستان سعودی نیز کمک کند.

محمود احمدی نژاد در نامه خود آورده است که بیش از ۵ سال است که در یمن  بر اثر برخی رقابت ها و دخالت های منطقه‌ای و فرا منطقه ای جنگ آغاز شده و تاکنون ده‌ها هزار نفر کشته و زخمی و خرابی‌های بی شمار بر جا گذاشته و علاوه بر تحمیل فقر بر ملت مظلوم یمن فرصت های تعالی و پیشرفت را از آنان سلب کرده است .

رئیس‌جمهوری پیشین حکومت  ایران افزود: «منافع حقیقی هر فرد و ملتی در حفظ کرامت انسانی و تقویت صلح، عدالت، آزادی، محبت، آبادانی و همکاری دوستانه و سازنده نهفته است».

او خطاب به ولیعهد سعودی گفته است: «از طرفی می‌دانم که جنابعالی از وضعیت فعلی ناخشنود و از اینکه روزانه جمعی از مردم بی گناه کشته و زخمی می‌شوند، زیرساخت ها آسیب می‌ببینند ومنابع ملت های منطقه به جای سازندگی و ارتقای رفاه، امنیت و پیشرفت، صرف تخریب می‌شود ناراحتید و از این رو از برقراری صلحی عادلانه استقبال می‌نمایید.

احمدی نژاد نوشته است: از طرف دیگر اطمینان دارم که با همراهی و همکاری سازنده شما ، اقدامات موثر و تعیین کننده‌ای در جهت پیشگیری از ادامه وضع اسفبار کنونی و پایان دادن به جنگ و خصومت قابل انجام است.

او همچنین یادآور شد ه که به عنوان عضوی از جامعه انسانی که روزانه از شنیدن اخبار و ناملایمات در گوشه و کنار جهان و به ویژه جنگ در یمن بسیار متاسف می‌شود، آمادگی دارم تا در صورت موافقت شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود و عبدالملک بدرالدین رهبر جنبش انصارالله یمن با تشکیل هیئتی از شخصیت های آزادیخواه، عدالت طلب و موجه جهانی و از طریق گفتگو با طرفین درگیر به حل مناقشه و برقراری صلح و دوستی یاری نمایم.

اولا اینکه احمدی نژاد  بسیار دوست دارد که نامه پرانی کند و در دوران ریاست جمهوری اش نیز  به سران برخی کشورها نامه می نوشت که اکثر انان با بی اعتنایی روبرو شد و بی جواب می ماند.

سیاست خارجی رژیم  اسلامی ایران توسط شخص علی خامنه ای تعیین می شود.

احمدی نژاد نه تنها در حال حاضر هیچگونه اختیاراتی ندارد بلکه یک مهجور سیاسی محسوب می شود که حکومت او را از هر نوع تاثیر گذاری بدور نگاه داشته و حتی او را فاقد صلاحیت برای انتخابات ریاست جمهوری می داند.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز بارها پیشنهاد بهبود روابط کرده بود که با بی اعتنایی کامل علی خامنه روبرو شد

احمدی نژاد این نامه خود را در تلاش برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی یمن خطاب به رهبران عربستان نگاشته ، جنگی که سالیان دراز است که ادامه دارد و دهها هزار نفر از مردم بی گناه یمن کشته شده اند و رژیم ایران به هیچ دستاورد سیاسی نرسیده و آسیبی که توانسته از طریق مزدوران حوثی بر ثبات سیاسی در عربستان بگذارد تقریبا صفر است .

پیشتر نیز عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در پاسخ به تلاش  فرانسه جهت انجام مذاکره بین ایران و آمریکا گفته بود: اعضای دولت ایران حرف می‌زنند اما قدرتی ندارند. آنهایی که قدرت دارند، مانند علی خامنه ای و سپاه پاسداران، خواستار مذاکره نیستند»..