محمود عباس از انتقال پول به حماس ناخرسند است و اسرائیل را به فرافکنی متهم می سازد

محمود عباس , اسرائیل را متهم ساخت که می خواهد بین فلسطینی ها شکاف ایجاد کند

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی از موافقت اسرائیل با انتقال سی میلیون دلار مبلغ اهدایی امیرنشین قطر به حماس، به داخل نوار غزه، به شدت انتقاد کرد و آن را گامی در راه تضعیف حکومت خودگردان و شخص خود وی، در برابر زیاده خواهی های حماس دانست.

رئیس حکومت خودگردان فلسطینی که در همایش  سران دولت خود سخن می گفت، شخص نتانیاهو را در مرکز انتقادهای خود قرار داد و از سیاست ایالات متحده در برابر فلسطینی ها نیز به شدت انتقاد کرد.

حکومت خودگردان از شش ماه پیش انتقال بودجه دولتی به نوار غزه را متوقف ساخت و عملا از حکومت حماس در غزه جدا شد. علت این اقدام آن بود که گفتگوهای آشتی یک بار دیگر به بن بست رسید و حماس حاضر نشد نیروی نظامی خود را منحل کند و حق حاکمیت حکومت خودگردان را بپذیرد.

از آن هنگام بود که حماس در غزه با کمبود شدید مالی روبرو گردید و به علت نداشتن پول برای خرید گازوئیل، نیروگاه برق غزه نیز در طول شبانه روز، تنها دو ساعت کار می کرد و کارمندان دولتی به مدت چند ماه از دریافت حقوق محروم شده بودند.

امیرنشین قطر که در حمایت از سازمان های تروریستی پیشینه ای چشمگیر دارد، به کمک حماس برخاست و ده میلیون دلار برای خرید گازوئیل و نود میلیون دلار برای پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان اهدا کرد که ظاهرا برای شش ماه آینده کافی می باشد.

محمود عباس از این اقدام ابراز ناخرسندی زیاد کرد و بر نتانیاهو خشم گرفت که چرا انتقال پول، به طور مستقیم بوده و توسط حکومت خودگردان انجام نشده است.

محمود عباس می گوید که این اقدام، به موقعیت حکومت خودگردان آسیب جدی وارد ساخته است. وی اسرائیل را متهم ساخت که می خواهد بین فلسطینی ها شکاف ایجاد کند. این ادعا در حالی مطرح می شود که خود دو گروه فتح و حماس هستند که نمی توانند با هم سازگاری کنند و هر یک می خواهد قدرت و حاکمیت را در سراسر خاک فلسطینی در تسلط خود داشته باشد.

این انتقادهای محمود عباس در حالی مطرح می شود که در اسرائیل قانونی به تصویب رسیده و به موقع اجرا گذاشته شده که به موجب آن، حکومت خودگردان حق ندارد به تروریست های زندانی و خانواده های تروریست های که هنگام ارتکاب قتل شهروندان اسرائیلی، کشته شده اند، مستمری ماهیانه بپردازد.

در قانون جدید اسرائیل گفته شده که این اقدام، عملا حمایت از ترور و تشویق فلسطینیان به کشتن اسرائیلی ها می باشد و باید متوقف گردد.

در گذشته، برخی از تروریست های بازداشت شده، و به ویژه جوانان فلسطینی گفته اند که برای تامین معاش خانواده خود و استفاده از مستمری پرداختی از جانب حکومت خودگردان بوده که به ترور روی آورده اند.

حکومت خود گردان فلسطینی به تروریست های زندانی و خانواده های آن ها کمک خرج می پردازد و همچنین خانواده های تروریست های هلاک شده، هر ماه مبلغ قابل توجهی را برای تامین زندگی خود دریافت می کنند.

هزینه پرداخت این مستمری ها، بیست میلیون شِکِل (بیش از پنج میلیون دلار) برآورد شده است

طبق قانونی که هفته پیش در پارلمان اسرائیل از تصویب نهایی گذشت، اسرائیل این مبلغ را از پول هایی که باید به حکومت خودگردان برگرداند، خواهد کاست.

اسرائیل هر ماه بابت تعرفه گمرکی کالاهایی که از طریق بنادر یا فرودگاه های این کشور، برای مصرف اهالی کرانه باختری وارد می شود، صدها میلیون شِکِل به حکومت خودگردان منتقل می سازد و اکنون تصمیم گرفته شده که اگر محمود عباس به این شیوه ادامه دهد، مبالغ پرداختی به خانواده های تروریست ها از این مبالغ برگشتی کاسته خواهد شد.