محمود عباس با نادیده گرفتن تغییرات بین المللی سیاست سخت را دنبال می‌کند

آگاهان سیاسی در رام الله مرکز اداری حکومت خودگردان فلسطینی می گویند که محمود عباس رهبر این حکومت، یک برنامه راهبردی در مورد آینده صلح با اسرائیل تهیه کرده که عملا هیچ احتمالی را برای رسیدن به این هدف باقی نمی گذارد و یادآور همان سیاست های منفی سران کشورهای عرب در پایان جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ است.

یاد آوری می شود: کوتاه مدتی پس از آن جنگ، سران کشورهای عرب در خرطوم پایتخت سودان گرد آمدند تا سیاست راهبردی خود را پس از پیروزی درخشان ارتش اسرائیل طرح ریزی کنند.

بلافاصفه پس از آن که ارتش اسرائیل توانست ارتش های سوریه و مصر و اردن را در یک جنگ شش روزه شکست دهد، و بر سراسر شبه جزیره سینا و همچنین بلندی های گولان و کرانه باختری رود اردن مسالط شود، بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی بر این باور بودند که اسرائیل باید همه این سرزمین ها را به کشورهای عرب بازگرداند، و در مقابل اعراب حاضر به برقراری صلح پایدار با اسرائیل شوند و جنگ و نزاع در منطقه پایان گیرد.

ولی سران عرب در کنفرانس عالی خرطوم قطعنامه ای با سه “نه” انتشار دادند که به موجب آن، نه حاضرند با اسرائیل وارد گفتگو شوند، و نه حاضرند موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند و نه حاضرند با اسرائیل به صلح برسند. سران عرب گفتند که جنگ باید تا نابودی اسرائیل ادامه یابد و اسرائیل در این منطقه هیچگونه حق موجودیتی ندارد.

با آن که در این نیم قرن، مصر و اردن اسرائیل را به رسمیت شناخته و با این کشور روابط کامل دیپلماتیک برقرار کرده اند، و همچنین نوعی همکاری های پنهان بین اسرائیل و امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس برقرار شده است، فلسطینی ها همچنان بر مواضع سخت خود پای می فشارند و برنامه ای که محمود عباس به عنوان یک سیاست راهبردی طرحریزی کرده، به گفته برخی تحلیلگران قعطنامه کنفرانس عالی خرطوم در ۵۱ سال پیش را تداعی می کند.

فلسطینیان می گویند که این طرح محمود عباس، در واقع برای خنثی کردن سیاست پرزیدنت ترامپ در قبال صلح است. ولی مقامات واشنگتن می گویند که اقدام رئیس جمهوری آمریکا به منظور “شوک درمانی” بوده، تا فلسطینی ها به خود آیند و از لجاجت دست بردارند و بدانند که کشورهای عرب از این پس تا حد معینی حاضرند از فلسطینی ها دفاع کنند.

آگاهان می گویند که علیرغم تغییر رئیس جمهوری در ایالات متحده و رفتن پرزیدنت اوباما و آمدن پرزیدنت ترامپ، فلسطینیان همچنان چشمان خود را به روی واقعیات بسته و هیچ تغییری در خواسته های افراطی و غیرقابل اجرای پیشین خود نداده اند.

مقامات ارشد فلسطینی در رام الله به خبرنگاران گفتند که اکنون مدتی است که تماس و گفتگو بین آن ها و دولت پرزیدنت ترامپ به کلی متوقف شده است.

آگاهان فلسطینی می گویند که یکی از تصمیمات اخیر محمود عباس آن است که به تلاش های خود در مجامع بین المللی برای کسب شناسایی و به حاضیه راندن اسرائیل ادامه خواهد یافت – امری که ناخرسندی مقامات آمریکایی را شدت خواهد بخشید.

از جمله اقدامات تبلیغاتی که محمود عباس، به گفته نزدیکانش، قصد دارد به آن دست بزند، از تصویب گذراندن قطعنامه ای در سازمان ملل است که این سازمان متعهد گردد فلسطینی ها را در برابر آن چه که “جنایات اسرائیل” نامیده، حفظ کند و فلسطینی ها را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد.

آگاهان می گویند که این گونه اقدامات محمود عباس، آخرین بازمانده امید به از سرگیری گفتگوهای صلح را نیز از بین می برد.

محافل دیپلماتیک می گویند که هم اکنون ایالات متحده و اسرائیل به کشورهای مختلف هشدار می دهند که مبادا به دام فلسطینیان بیفتند و عضویت آن ها را در نهادهای بین المللی به عنوان یک کشور مستقل تائید کنند

یک دیدگاه

  1. صلح بین اسرائیل و فلسطین سرابی بیش نیست و کسانیکه بدنبال ان هستند اب در هاون میکوبند زیرا ایران دشمن سرسخت اسرائیل و هدف نابودی کامل انرا دارد و تمام گروه های فلسطینی علیرغم استقلال ظاهری در نفوذ سیاسی و فرمانبری ایران عمل میکنند.حکومت ایران از طریق عوامل نفوذی خود تاکنون توانسته اسرائیل را از اقدامات تلافی جویان علیه خود باز دارد و با ایجاد تفرقه در سیاستمداران اسرائیل با تفسیرهای گمراه کننده زمبنه نابودی قدرت اسرائیل را از درون و بدون جنگ فراهم نماید و اتهامات علیه نتنایاهو هم از این موارد است

Comments are closed.