محمود عباس برای بشار اسد پیام کتبی فرستاد که در تهران، آن را نشان علاقه عباس به نزدیکی با ایران می‌دانند

یک خبرگزاری از دیدار محرمانه بین دو مقام سیاسی حکومت خودگردان فلسطینی و دولت سوریه خبر داد و نوشت که در این دیدار نامه ای از جانب محمود عباس برای بشار اسد، ارائه شده است.

رسانه های حکومت ایران نوشتند که ارسال این پیام نشان آن است که محمود عباس میل دارد که از طریق سوریه، به حکومت اسلامی ایران نزدیک شود.

با آن که از متن نامه رئیس حکومت خودگردان خطاب به رئیس جمهوری سوریه خبری در دست نیست، آگاهان سیاسی بعید می دانند که محمود عباس قصد داشته باشد به رژیم ایران نزدیک شود، زیرا چنین اقدامی، او را از کشورهای عرب که به حمایت آنان نیاز دارد، بسیار دورتر خواهد ساخت.

خبرگزاری “سما” در گزارشی که هنوز از جانب حکومت خودگردان مورد تایید قرار نگرفته، نوشت که زیاد ابوعمرو در مقام معاون نخست وزیر حکومت خودگردان، با فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه دیدار داشته و این نامه را به او تسلیم کرده است.

احتمال میرود که موضوع این نامه، تصمیم اسرائیل برای الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل می باشد. در گزارش های پیشین آمده بود که محمود عباس با فرستادن نامه برای سران همه کشورهای عرب، از آن ها خواسته بود صدای اعتراض خود را علیه این تصمیم اسرائیل بلند کنند و بشار اسد یکی از مخاطبان این تقاضا بوده است.

ولی خبرگزاری تابناک، وابسته به محسن رضایی دبیر شورای مصلحت نظام، ادعا کرد که این نامه نشان آن است که محمود عباس می خواهد به حکومت ایران نزدیک شود.

رژیم ایران در سال های اخیر کوشیده است گروه تروریستی حماس را هرچه بیشتر به سوی خود بکشاند و همراه با گروه موسوم به جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از جانب رژیم ایران در غزه برپا شده، به نبرد با اسرائیل بپردازد. ولی در این تلاش تا کنون موفقیتی به دست نیاورده است.

آگاهان می گویند که اگر محمود عباس بخواهد به رژیم ایران نزدیک شود، موجب تنفر رهبران مصر، اردن و عربستان سعودی قرار خواهد گرفت که آن سه کشور، محور اصلی پشتیبانی از دولت او را تشکیل می دهند.