محمود عباس تهدید کرد که در صورت الحاق دره اردن، از همه پیمان های سیاسی با اسرائیل نیز خارج خواهد شد

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، یک بار دیگر تهدید کرد که اگر اسرائیل دره اردن و شهرک ها در کرانه باختری را رسما به خاک خود ضمیمه کند، فلسطینیان همه توافق های همکاری با اسرائیل، و از جمله پیمان صلح اوسلو را پاره خواهند کرد – ولی آشنایان امور بعید می دانند که محمود عباس این تهدید خود را عملی سازد. آن ها می گویند که از سال ۲۰۱۴ یعنی شش سال پیش، محمود عباس مرتبا تهدید می کند که از همکاری با اسرائیل بیرون خواهد آمد. ولی هرگز آن را عملی نساخته زیرا می داند که چنین اقدامی، به منافع حیاتی خود فلسطینی ها و حکومت آن ها زیان وارد خواهد ساخت.

انضمام دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین، بخشی از خواسته های قاطعانه جناح راست اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو می باشد، ولی جناح ابی و سفید دارای رهبرانی است که با این برنامه ها موافقت ندارند و می گویند همگام با طرح صلح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ، و نه از طریق اقدامات یک جانبه، باید به اقداماتی پرداخت که برای تامین امنیت آینده اسرائیل ضروری می باشد.

مقامات فلسطینی در رام الله مرکز حکومت خودگردان فلسطینی گفتند که محمود عباس فرمان متوقف ساختن همکاری های امنیتی با اسرائیل را صادر کرده است ولی مقامات اسرائیلی هنوز این خبر را تایید نمی کنند.

هدف از همکاری های امنیتی، خنثی کردن توطئه های تروریستی عوامل وابسته به حماس و دیگر سازمان های تروریستی فلسطین است. این گروه ها، نه تنها خواهان کشتار مردم اسرائیل هستند، بلکه قصد برانداختن حکومت خودگردان و شخص محمود عباس را نیز دارند تا بتوانند بر کرانه باختری نیز مسلط شوند.

آشنایان امور در اسرائیل می گویند که بی تردید، همکاری های امنیتی با اسرائیل، نه تنها به امنیت این کشور کمک می کند، بلکه از خطرات افراط گرایان علیه دولت خودگردان نیز می کاهد و بنابراین، ادامه همکاری ها، به سود دو طرف است.

جو بایدن نامزد حزب دموکرات ایالات متحده که می خواهد ریاست جمهوری آمریکا را به دست گیرد، در سخنانی در حضور شماری از فعالان چپ گرای یهودی در آمریکا، با قصد نتانیاهو برای ضمیمه ساختن بخش هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل به شدت مخالفت ورزید و گفت که اگر به ریاست جمهوری برسد، از این اقدام اسرائیل جلوگیری خواهد کرد/