محمود عباس خواهان تسلط بر شرق اورشلیم شد و گفت که فلسطینیان از هیچ حق خود صرفنظر نخواهند کرد

محمود عباس در توضیح سخنان خود گفت که منظورش شرق اورشلیم است که شمار زیادی از اهالی آن عرب هستند و مساجد الاقصی و قبه الصُخرَه در آن جا قرار دارد

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی در سخنرانی خود در همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل مطلب تازه ای بیان نکرد و نطق او توجه ویژه ای برنیانگیخت. آشنایان امور گفتند که این سخنرانی ملایم تر از نطق های پیشین محمود عباس در سازمان ملل بود که در آن ها تهدیدهای شدیدتری شنیده می شد.

رئیس حکومت خودگردان فلسطینی در این سخنرانی، لبه تیز حملات خود را متوجه اسرائیل و دولت پرزیدنت ترامپ ساخت.

او سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که “قدس فروختنی نیست” و افزود: “بر سر حقوق فلسطینی ها معامله نمی توان کرد”.

منظور عباس از این سخنان آن بود که فلسطینی ها از خواسته خود در مورد تعیین اورشلیم به عنوان “پایتخت جاودان فلسطینی” صرف نطر نخواهد کرد. این سخنان در حالی بیان می شود که اورشلیم از سه هزار سال پیش پایتخت کشور یهود بوده و باید یکپارچکی آن برای اسرائیل و ملت یهود حفظ شود و واقعا “اورشلیم فروختنی نیست” و به یهودیان تعلق دارد.

محمود عباس در توضیح سخنان خود گفت که منظورش شرق اورشلیم است که شمار زیادی از اهالی آن عرب هستند و مساجد الاقصی و قبه الصُخرَه در آن جا قرار دارد. ولی این مکان، در دو هزار سال پیش جایگاه بیت المقدس یهود بوده است.

رئیس حکومت خودگردان فلسطینی گفت که او هیچ حومه ای را به جای خود اورشلیم به عنوان محل برپایی پایتخت فلسطینی نخواهد پذیرفت. اشاره او به پیشنهاد ایالات متحده است که سه ناحیه از حومه اورشلیم، و از جمله شهرک اَبودیس پایتخت فلسطینیان تعیین گردد. او گفت که سراسر شرق اورشلیم، و نه نقاط پیرامونی آن را ، به عنوان پایتخت خود می طلبد.

در بخش دیگری از سخنانش، محمود عباس قانون جدید اسرائیلی را مورد انتقاد گزنده قرار داد. اشاره او به قانون ملیت بود که به موجب آن، اسرائیل کشور یهود اعلام می شود که زبان رسمی آن عبری است و پرچم ملی آن با نقش ستاره داوود است.

عباس ادعا کرد که این قانون جنبه آپارتهاید دارد. وی گفت که این یک قانون تبعیض نژادی است که حقوق اعراب را پایمال می کند.

نتانیاهو در سخنرانی خود که ساعتی پس از نطق محمود عباس ایراد شد، به این ادعای او قاطعانه پاسخ گفت و از جمله اعلام داشت که اکثر کشورهای دنیا که در آن ها اقوام مختلف و زبان های گوناگون وجود دارد، در قانون اساسی آن ها زبان رسمی قید گردیده است.

نتانیاهو یادآور شد که حتی در قطعنامه سال ۱۹۴۷ مجمع عمومی سازمان ملل که در آن سرزمین تاریخی اسرائیل تقسیم شده بود، قید گردید که یک قسمت از این سرزمین کشور یهود باشد و بخش دیگر آن را اعراب در اختیار بگیرند.

نخست وزیر توضیح داد که مفهوم آپارتاید تفکیک نژادی است. به این معنی که افراد نژادها جدا از هم باشند و حقوق سیاهپوستان آفریقای جنوبی پایمال گردد. ولی در اسرائیل، شهروندان عرب از همه حقوق رسمی به طور کامل برخوردار هستند و در همه ادارات و نهادهای دولتی و ملی، از دیوان عالی عدالت تا ارتش و بیمارستان ها و دانشگاه ها حضور دارند.

نتانیاهو گفت که سیستم آپارتاید” توسط خود حکومت خودگردان اِعمال می شود که در آن به یک یهودی اجازه نمی دهند مِلکی خریداری کند و هر فلسطینی که به یهودیان زمین بفروشد اعدام می شود.

یک دیدگاه

  1. محمود عباس به چه حقی خواهان شرق اورشلیم است؟
    مگر فلسطینیان به جز ترور و وحشت چه به دنیا ارزانی داشته آند که سرکرده گروهی از آنان از حق صحبت می کند؟ حق بود که وحشیانه به المپیک مونیخ حمله کردند و ورزشکاران اسراییل را قتل عام کردند؟ حق بود که مسافران غیر نظامی را در فرودگاه انتبه به گروگان گرفتند؟ به چه حقی مردان، زنان و سالخوردگان اسراییلی را در فرودگاه انتبه شکنجه کردند؟ به چه حقی صدها تروریست را آموزش دادند و تحت نام فدایی و مجاهد به ایران فرستادند و کشتار و ترور کردند؟ به چه حقی به همکاری گروه تروریستی موتلفه در هفده شهریور پنجاه و هفت کشتار کردند و تبلیغات اروپا و کارتر کشتار را به حساب ارتش ایران گذاستند؟
    از کدام حق برای مشتی تروریست و جانی آدم خوار عباس حرف می زند؟
    تروریست فلسطینی و رژیم فاشیست اسلامی اشغالگر ایران را بر اندازید، دنیا به صلح و آرامش می رسد.

Comments are closed.