محمود عباس خواهان قطع همکاری امنیتی با اسرائیل و توقف مبادلات کالا است،اما “به زیان خودش خواهد بود”.

حکومت خودگردان فلسطینی امروز (سه شنبه) اعلام کرد که در اعتراض به طرح صلح پرزیدنت ترامپ که همه خواسته های فلسطینی را منظور نداشته، همکاری های امنیتی با اسرائیل و ایالات متحده را متوقف می سازد و به تدریج داد و ستد بازرگانی بین آن حکومت و اسرائیل را متوقف می کند. ولی آشنایان امور نسبت به جدی بودن این دو تهدید ابراز تردید می کنند، زیرا می تواند به زیان خود حکومت فلسطینی تمام شود.

محمود عباس همچنین خواستار شده که شورای امنیت یک نشست اضطراری در اعتراض به طرح صلح آمریکایی برگزار کند. گزارش رسید که اولین سخنرانی چنین نشستی (اگر برگزار شود) جارد کوشنر مقام ارشد آمریکایی خواهد بود که سرپرستی تدوین طرح صلح را به عهده داشته است.

روزنامه های عربی نوشتند که محمود عباس در نشستی که با مسؤولان امور امنیتی فلسطینی داشت، ادعا کرد که اسرائیل از قطع همکاری های امنیتی با حکومت فلسطینی به وحشت افتاده است. آشنایان امور این سخنان را با لبخند برگزار کردند، زیرا بر این باورند که این همکاری امنیتی، بیش از آن که برای اسرائیل سودآور باشد، به ادامه موجودیت حکومت خودگردان و گروه فتح کمک می کند. زیرا سازمان های اطلاعاتی اسرائیل تا کنون بارها توطئه حماس و جهاد اسلامی را برای تسلط بر کرانه باختری، در کنار تسلطی که بر غزه دارند، خنثی کرده است.

همچنین قطع داد و ستد با اسرائیل، به زیان خود فلسطینی ها خواهد بود. زیرا اسرائیل مقادیر زیادی میوه و سبزیجات از کرانه باختری می خرد و در مقابل، فلسطینی ها به لبنیات و فرآورده های خوراکی اسرائیل بسیار علاقه دارند و آن را سالم تر و مطمئن تر می دانند.

حکومت خودگردان، اکنون مدتی است خریداری گوساله از اسرائیل را به هدف تامین گوشت متوقف ساخته و اسرائیل در مقابل، ورود میوه و سیزیجات از کرانه باختری را متوقف می سازد.

ایالات متحده بر این گمان است که اجرای طرح صلح، به ویژه بخش اقتصادی آن که شامل پنجاه میلیارد دلار سرمایه گذاری و آبادانی در سرزمین فلسطینی نشین است، می تواند زندگی فلسطینیان را دگرگون ساخته و آنان را از محنت برهاند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که به درخواست ایالات متحده، نشستی که در آن جارد کوشنر سخنرانی خواهد کرد، به صورت غیر علنی برگزار خواهد شد تا او بتواند دیدگاه های ایالات متحده را آزادانه بیان کند. چند روزی پس از آن، نشست غلنی شورای امنیت برگزار خواهد شد که قرار است محمد عباس نیز در آن سخنرانی کند.

یک دیدگاه

Comments are closed.