محمود عباس در نامه به نتانیاهو، او را متهم ساخت که تعهدات اسرائیل در پیمان اوسلو را نقض کرده است

تظاهرات فلسطینیان علیه طرح پرزیدنت ترامپ در شهر نابلس

به گزارش شبکه تلویزیونی “المیادین”، محمود عباس در نامه ای که برای نتانیاهو فرستاده، نخست وزیر اسرائیل را متهم ساخته که توافق صلح اسرائیلی – فلسطینی، موسوم به “توافق اوسلو” را زیرپا گذاشته و به تعهدات اسرائیل در قبال فلسطینی ها در چارچوب این معاهده عمل نکرده است.

با آن که این خبر هنوز از جانب نامبردگان تائید نشده، ولی سران حکومت خودگردانی فلسطینی و سخنگویان آن ها، در دو روز گذشته نسبت به طرح صلح پرزیدنت ترامپ واکنش های به شدت خشمگینانه ای بیان داشته اند و تظاهرات گسترده ای نیز در شهرهای مهم فلسطینی و در نوار غزه برگزار شده است.

ارتش اسرائیل ارزیابی می کند که در روزهای آینده واکنش های خشونت باری در راه است و از این رو به تدابیر لازم دست زده است.

انتظار می رود که این تظاهرات اعتراضی، فردا، آدینه به اوج برسد و در پایان نماز جمعه، شمار زیادی از فلسطینیان به خیابان ها بیایند و به آشوب دست بزنند.

با آن که حکومت خودگردان فلسطینی میل دارد که تظاهرات در چارچوب معینی انجام شود و از عملیات خشونت بار و تروریستی دور باشد، سازمان های ترور در عزه، و در راست آن ها حماس و جهاد اسلامی تهدید کرده اند که به شدیدترین عملیات تروریستی علیه اسرائیل و علیه عاملان طرح صلح آمریکایی دست خواهند زد و نخواهند گذاشت که چنین طرحی عملی گردد.

یک بادکنک انفجاری که در بیشه ای در اسرائیل فرود آمده و یک بسته مواد انفجاری به آن آویزان شده است

به گزارش شبکه المیادین که از لبنان برنامه پخش می کند، گله نامه محمود عباس علیه نتانیاهو، به وزیر دارایی اسرائیل سپرده شده که آن را به دست نتانیاهو برساند.

آگاهان گفتند که ارتش اسرائیل از روز گذشته (چهارشنبه) واحدهای نظامی بیشتری را در کرانه باختری مستقر ساخته و همچنین در اطراف نوار غزه تدارکات بیشتری داده شده است.

در همین حال، هواکردن بادکنک های انفجاری از غزه، به این هدف که در خاک اسرائیل به زمین نشیند و موجب انفجار یا آتش سوری شود، همچنان ادامه دارد. روز گذشته، پس از آن که ده ها بادکنک از غزه به سوی اسرائیل هوا شد، پرنده های نظامی اسرائیل به پرواز درآمدند و مواضعی را در نوار غزه مورد حمله قرار دادند.

اهالی اسرائیلی در شهرک های پیرامونی غزه، دولت را سخت زیر فشار گذاشته اند که راه حلی برای پایان بخشیدن به این تعرضات یافته شود.

وزیر دفاع نفتالی بنت در دو روز اخیر با امیران ارتش و فرماندهان واحدهای مختلف رایزنی هایی برگزار کرده تا برای رویارویی با ناآرامی هایی که انتظار آن می رود، راهکارهای لازم عرضه شود.