محکومیت یک ساله خواننده ای که یک ترانه دوران شاه را اجرا کرده بود، تائید شد

نگار معظم

آوازخوانی زنان در ایران ممنوع است .قوه قضائیه حکومت ایران نگار معظم را  به جرم خواندن آهنگ شهره در “ابیانه”به یکسال زندان محکوم کرد .

روز بعد از اخبار ضد و نقیض درباره صدور حکم برای یک خواننده جوان که را در روستای ابیانه اجرا کرده بود، رسما قوه قضائیه ایران خبر حکم یک سال زندان او را تایید کرد.

مرتضی باصریان دادستان نطنز گفت که نگار معظم به جرم خوانندگی غیرمجاز در روستای ابیانه به یک سال حبس محکوم شد این حکم بدوی و قابل تجدید نظراست .

نگار معظم پیشتر در میان یک تور گردشگری در روستای تاریخی ابیانه ترانه‌ای از “شهره صولتی” را خواند و خیلی زود ویدئوی این خواندن در شبکه های مجازی دست به دست شد.بعد از این رویداد ،معظم از  سوی دادستانی عمومی و انقلاب نطنز احضار و راهنمای گردشگران این تور نیز به مراجع قضایی معرفی شده است.

خانم معظم بعد از این احضار و آزادی، از ایران خارج شد و یک ماه پیش در ترکیه همان آهنگ را در کنسرت خواننده مشهور  با او اجرا کرد.

آوازخوانی زنان در ایران ممنوع است و طی ۴۰ سال گذشته هنرمندان زن اجازه فعالیت رسمی در زمینه تک خوانی را نداشته و شمار زیادی از هنرمندان مرد نیز به خاطر کار با خوانندگان زن یا مشخص بودن صدای زن در کارهای‌شان ممنوع‌الفعالیت شده‌اند ..

ایالات متحده بارها برخورد تبعیض آمیز و امنیتی رژیم و سرکوب اقشار مختلف در ایران، از جمله زنان، را محکوم کرده است.