مخالفان رژیم ایران سه آفتابه به رنگ پرچم حکومت اسلامی را در برابر سفارتخانه رژیم در باکو قرار دادند

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، در رابطه با برگزاری رزمایشی که با نام “فاتحان خیبر” در مرزهای ایران با جمهوری آذربایجان برگزار می شود، به طور مستقیم تائید کرد که حکومت مسلمان شیعه ایران از جمهوری مسیحی ارمنستان، در برابر جمهوری مسلمان شیعه آذربایجان جانبداری می کند.

کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در این باره گفت: «جمهوری اسلامی ایران اجازه تصرف مرزهای کشورهای ضعیف را نمی دهد». اشاره این سپاهی، به تصرف یا آزادسازی بخش هایی از ناحیه قره باغ علیا _انگورنا کاراباخ” توسط ارتش آذربایجان بود که با کمک نظامی فعال ارتش ترکیه امکان پذیر گردید.

در همین رابطه، وزیر دفاع ارمنستان نیز روز گذشته (آدینه) با سفیر رژیم ایران در ایروان دیدار کرده و درباره ادامه کمک های نظامی و لوجیستیک رژیم ایران به ارتش ارمنستان با او به رایزنی پرداخت.

در دوران جنگ ۴۴ روزه که در آن، اذربایجان توانست با کمک فعال ارتش ترکیه به پیروزی برسد، رژیم ایران جنگ افزارهای روسی را که به خاک ایران فرستاده می شد، از طریق زمینی برای ارمنستان حمل می کرد.

حکومت ایران و رسانه های رژیم نقش روسیه را در آن چه که در منطقه قفقاز بین ارمنستان و آذربایجان می گذرد، بکلی نادیده گرفته اند.

در همین حال، عباس موسوی سفیر حکومت ایرانی در باکو، از یک اقدام توهین آمیز به رژیم ایران در باکو خبر داد. او گفت که افراد ناشناس سه آفتابه را که به رنگ پرچم حکومت ایران طراحی کرده بودند، در برابر سفارتخانه قرار داده اند. آفتابه، یکی از علائم مشخصه رژیم اسلامی ایران، در تبلیغات مخالفان این رژیم محسوب می شود.

موسوی قرار دادن این سه آفتابه در برابر سفارتخانه را “تعرض و بی احترامی به حریم جمهوری اسلامی ایران” توصیف کرد. در عین حال او گفت که مقامات انتظامی آذربایجان چند تن را به ظن دست داشتن به این اقدام، بازداشت کرده است.

آشنایان امور ارزیابی می کنند که بسیار بعید است که رژیم ایران، علیرغم همه تهدیدهای جنگی علیه آذربایجان و همه تظاهر به قدرت، مایل و یا قادر به یک درگیری نظامی با ارتش آن کشور باشد.

چنین درگیری هیچ سودی ندارد و هیچ هدفی را دنبال نمی کند و اگر سپاه پاسداران بخواهد وارد خاک آذربایجان شود و به گفته فرمانده نیروی زمینی ارتش قصد “حمایت از کشورهای ضعیف” یعنی ارمنستان را داشته باشد، ممکن است عملا خود را با ارتش های ترکیه و پاکستان نیز روبرو ببیند.