مخالفت کشورهای عرب و اتحادیه اروپا با طرح الحاق بخشی از کرانه بالا می گیرد. موعد اجرا مورد تردید است

برخی مقامات امارات عربی متحده که نخواستند نامشان برده شود، هشدار دادند که اگر اسرائیل بخواهد برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک خود را عملی سازد، به روند نزدیک شدن امیرنشین ها به اسرائیل آسیب جدی وارد خواهد آمد. ملک عبدالله دوم پادشاه اردن نیز یک بار دیگر هشدار داد که اگر اسرائیل به این اقدام دست بزند، آرامش و ثبات در خاورمیانه بکلی متزلزل خواهد شد.

سران جناح راست اسرائیل همچنان خواهان اجرای فوری این برنامه هستند. ولی جزئیات طرح دولت نتانیاهو هنوز انتشار نیافته و احتمال می رود که علت آن ادامه تماس و گفتگو با مقامات ایالات متحده بر سر این مساله است. آن ها می گویند که هنوز برنامه نهایی، در تماس های محرمانه بین اسرائیل و ایالات متحده قطعی نشده است.

محافل وابسته به حزب لیکود گفتند که نتانیاهو قصد داشت طرحی را که در دست تدوین دارد به بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید نشان دهد، ولی گانتس حاضر به دیدن آن نشد. گانتس در مقام جایگزین نخست وزیر و وزیر دفاع، و همچنین همکار حزبی او گبی اشکنازی در مقام وزیر خارجه، هنوز مواضع خود را به طور دقیق آشکار نساخته اند، ولی نزدیکان آن ها می گویند که با طرح نتانیاهو، آن گونه که توسط جناح راست تدوین می شود همخوانی ندارند.

یک مقام سیاسی در امارات عربی متحده که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت: «مهم آن نیست که ابعاد الحاق، گسترده یا محدود باشد. بلکه نفس قضیه با مخالف شدید اعراب روبرو خواهد شد و به روند نزدیکی بین امارات و اسرائیل آسیب خواهد رساند».

ملک عبدالله دوم نیز گفت که اقدام اسرائیل موجب بروز آشوب در منطقه خواهد گردید و ثبات خاورمیانه را به خطر خواهد انداخت. این اظهارات در حالی است که بی ثباتی خاورمیانه به علت وقایع خونینی است که در سوریه و عراق و یمن و لبنان می گذرد و مسئله نزاع فلسطینیان با اسرائیل، تا حد زیادی وخامت خود را از دست داده است.

همزمان، جناح راست افراطی در اسرائیل همچنان بر نتانیاهو فشار می آورد که همه کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه کند تا برپایی کشور مستقل فلسطینی منتفی شود.

دولت نتانیاهو گفته است که قصد دارد دو هفته دیگر، در پایان ماه ژوئن، برنامه الحاق را به اجرا گذارد. ولی بسیاری از آگاهان بعید می دانند که این وعده عملی شود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز با برنامه اسرائیل به شدت مخالفت ورزیده اند و در همین رابطه، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان از اسرائیل دیدن کرد.