مدرنا واکسن کرونای خود را در برابر گونه‌های جدید این بیماری موثر خواند

شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت این شرکت در برابر انواع جدید این ویروس که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شایع شده موثر است.

فایزر، ابر شرکت داروسازی آمریکایی و چندملیتی است، که با درآمد سالانه ۵۱٫۷ میلیارد دلار، به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت داروسازی جهان شناخته می‌شود.

مدرنا در ادامه گفته است:   در میان کسانی که واکسن کرونای این شرکت را دریافت کرده‌اند، نوع جدید ویروس کرونا که در بریتانیا شایع شده هیچ کاهشی در پادتن‌های بدن افراد ایجاد نکرده است.

اما این شرکت در عین حال گفت نوع ویروسی که در آفریقای جنوبی شایع شده، اندکی میزان پادتن را کاهش می‌دهد که این مشکل نیز با تزریق دوز دوم واکسن برطرف می‌شود.

این شرکت در ادامه خبرداد که  در حال بررسی است تا در صورت مشاهده شواهدی مبنی بر کاهش اثرات واکسن، یک میزان تقویتی مشخص را به آن اضافه کند.

مدرنا همچنین اعلام کرد واکسن ساخت این شرکت تا یک سال پس از تزریق دوز دوم موثر باقی خواهد ماند.

پیشتر نیز سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد و اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی بالا، کیفیت و کارایی را دارد و به همین دلیل برای ایجاد ایمنی فعال در برابر کووید-۱۹ در افراد بالای ۱۶ سال مورد تایید قرار گرفته است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز در این باره گفت که تایید این واکسن گامی مهم در مبارزه با ویروس کرونا محسوب می‌شود.

او در ادامه افزود: «اولویت ما همیشه این بوده که از سلامت و جان شهروندان‌مان محافظت کنیم. تایید واکسن فایزر، اقدامی مهم برای جامعه ما به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر است».