مدیرعامل ایرنا، احتمالا به خاطر انتشار مصاحبه معاون هماهنگ‌کننده ارتش علیه سپاه برکنار شد

سیدضیاء هاشمی مدیرعامل برکنارشده ایرنا

وزارت ارشاد رژیم ایران، مدیرعامل ایرنا را بدون هیچ گونه اظهار نظری برکنار کرد. این وزارتخانه در این مورد توضیحی نداده است، ولی در گزارش ها آمده بود که علت این برکناری، انتشار مصاحبه معاون هماهنگ‌کننده ارتش، علیه سپاه پاسداران بوده است.

یک هفته پس از انتشار مصاحبه حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش، علیه سپاه پاسداران، وزارت ارشاد مدیرعامل ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی را تغییر داد و محمدرضا نوروزپور را که در حوزه روابط عمومی دولت فعال بوده، جانشین وی کرده است.
هفته گذشته، گفت‌وگوی تصویری معاون هماهنگ‌کننده ارتش اندکی پس از انتشار بدون هیچ توضیحی از سایت اینترنتی ایرنا حذف شد.

مصاحبه حذف شده معاون هماهنگ‌کننده ارتش:

دریادار حبیب الله سیّاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش و فرماندۀ پیشین نیروی دریایی ارتش ایران گفته بود که رسانه‌های رسمی حکومت ایران، به ویژه صدا و سیما که وی با صفت “بی وجدان” از آن یاد کرده، هرگز به مقام و موقعیت ارتش بها ندادند.

سیاری گفت که برخلاف سپاه و بسیج، ارتش هرگز در پی بهره برداری تبلیغاتی از وظایف خود نبوده است و برخلاف آن نیروهای شبه نظامی، ارتش هیچگاه مایل نبوده که اقدام های آن جنبه تبلیغاتی پیدا کند و به ویژه اینکه هیچ ارتش جدّی در جهان، هرگز چنین کاری نمی کند.

معاون هماهنگ کننده ارتش در جای دیگری از اظهاراتش دخالت سپاه و بسیج در سیاست و فعالیت‌های اقتصادی را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که این دو کار، دو آسیب بزرگ به نیروهای نظامی یک کشور است و اگر ارتش در سیاست دخالت نمی‌کند، علتش بی‌اطلاعی از سیاست و امور سیاسی نیست. علتش به گفته سیاری این است که ارتش مایل نیست به آسیب “سیاست زدگی” و تبعات آن مبتلا شود.
سپاه پاسداران نیز در واکنش به این مصاحبه در بیانیه‌ای نوشت: «وحدت، اخوت و همدلی نیروهای مسلح و هوشمندی و هوشیاری در قبال تلاش موذیانه دشمنان در ایجاد اختلاف بین ارتش و سپاه از توصیه‌های راهبردی امامین انقلاب اسلامی و متضمن امنیت پایدار ملی و آرامش ملت ایران است».

همزمان روابط عمومی ارتش نیز بیانیه مشابه‌ای در خصوص مصاحبه تصویری حذف شده ایرنا با سیاری منتشر و در آن اعلام کرد که ارتش همواره پیرو تدابیر فرمانده کل قوا، علی خامنه‌ای، “اصل وحدت را به عنوان تکلیف شرعی و وظیفه ذاتی خود می‌داند”.

در ادامه این بیانیه آمده است: «متأسفانه دشمنان حسود و عنود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با تقطیع و سوء استفاده، این گفتگوی انجام شده را مغرضانه و مزورانه تفسیر، تحلیل و منتشر نموده‌اند».