مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد:  ما در ایران خواهیم ماند  تا عدم دسترسی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای را کنترل کنیم

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،در ارتباط با فعالیت های هسته ای حکومت ایران گفت:  توافق اخیر این آژانس با تهران آغاز کار است  و بازرسان این نهاد در ایران هستند تا با بررسی‌های فنی، عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را کنترل و اثبات کنند.

گروسی گفت: «امسال از ایران خواسته بودم بازرسان آژانس از چند سایت بازدید کنند؛ چون آنها تمایلی نداشتند در وضعیت بن‌بست قرار گرفتیم و من برای حل مشکل و گفت‌وگوی مستقیم به تهران رفتم».

مدیرکل آژانس با اشاره به مذاکراتش با حسن روحانی و محمد جواد ظریف گفت:  موفقیت‌هایی به دست آمد و بازرسان از یکی دو سایت بازدید کردند اما این تفاهم‌ها «پایان داستان» نیست.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا محل‌های بازرسی‌‌شده ارتباطی با اطلاعات افشا شده از سوی اسرائیل و به ویژه سایت آباده دارد یا خیر، تأکید کرد این موارد محرمانه هستند و نمی‌تواند درباره آن اظهار نظری کند.

او در ادامه افزود:  منبع گزارش‌های آژانس تنها منحصر به یک کشور نیست و منابع متعدد آژانس شامل گزارش‌های دریافتی از کشورهای دیگر،‌ بازرسان و همچنین طرف‌های سوم نیز می‌شود.

مدیرکل آژانس بین المللی گفت: او  نمی‌تواند به جزئیات بازدیدهای اخیر بازرسان در ایران بپردازد.از یکی از سایت‌ها بازرسی کردیم و بازرسی از سایت دیگر هم تا چند روز آینده صورت خواهد گرفت.

او با ابراز نگرانی از  نقض تعهدات برجامی تهران گفت میزان ذخایر و مواد هسته‌ای که ایران در زمان ترک برجام از سوی آمریکا داشته، بیشتر شده است.

گروسی  در واکنش به نگرانی‌ها از امکان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت:‌ «ما آنجا هستیم که کنترل و اثبات کنیم ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد».