مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد :  حکومت ایران به غنی‌سازی اورانیوم بیش از تعهداتشان ادامه می‌دهند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی(IAEA)،  در گفت و گو با یک روزنامه اتریشی گفت: «ایرانی‌ها در حدی بسیار بالاتر از آنچه متعهد شده‌اند به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهند و این میزان ماه به ماه در حال رشد است.

او در ادامه افزود: رژیم ایران هنوز در این مرحله به اندازه کافی اورانیوم غنی شده برای ساخت یک بمب هسته ای – با توجه به تعریف رسمی ناظر اتمی سازمان ملل  ندارد.

گروسی در حالی این ادعا را که حکومت ایران اورانیوم کافی برای تولید یک بمب هم ندارد را مطرح می کند که علی اکبر صالحی پیشتر گفته بود که ما با نصب سانتریفیوژهای جدید تا که ۴۰ برابر نسل اول سرعت دارند در کوتاهترین مدت می توانیم ذخیره اورانیم را چند برابر سازیم .

او‌ گفت که «ما به “اندازه قابل توجه” ماده، که همان حداقل مقدار اورانیوم غنی شده یا پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، نگاه می‌کنیم و ایران فعلا این “اندازه قابل توجه” را در اختیار ندارد».

گروسی در پاسخ به  این سوال که رژیم ایران چه مدت نیاز دارد تا سلاح هسته‌ای بسازد، و  «لحظه شکست» یا «زمان برگشت‌ناپذیر» در برنامه اتمی ایران چه وقت است، گفت: «ما در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در مورد لحظه شکست صحبت نمی‌کنیم».

آژانس انرژی هسته‌ای «اندازه قابل توجه» را مقدار تقریبی مواد هسته‌ای تعریف می‌کند که با وجود آن، امکان تولید کلید انفجاری هسته‌ای را نمی‌توان منتفی دانست.

در آخرین گزارش سه ماهه‌ای که آژانس انرژی هسته ای منتشر کرد آمده است که ایران دو هزار و ۱۰۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد که بسیار بالاتر از حد ۲۰۲.۸ کیلوگرمی است که در قرارداد سال ۲۰۱۵ متعهد به آن شده بود،  اما همچنان این اندازه از اورانیوم غنی شده قبل از توافق کمتر است.

همچنین این اورانیوم تا چهار و نیم درصد غنی سازی شده است که بسیار کمتر از ۲۰ درصد غنی‌سازی قبل از قرارداد  و همچنین کمتر از ۹۰ درصد غنی‌سازی لازم برای مرحله تولید سلاح هسته‌ای  است.

شیوه نگارش این خبر به گونه ای است که می خواهد این موضوع را کم اهمیت جلوه دهد و ذخیره کردن چنین مقداری که نقض آشکار برجام است و نشان می دهد که علنا ایران پیشتر از برجام خارج شده است.  البته باید گفته که همه روسای پیشین آژانس نیز همین سیاست را در برابر حکومت ایران در پیش گرفته بودند .