مدیرکل امور استراتژیک وزارت خارجه اسرائیل:کشورهای عربی و مردم ایران مدت هاست که فهمیده اند رژیم آیت الله ها خواهان تضعیف صلح است

جاشوا زارکا، معاون مدیرکل امور استراتژیک در وزارت خارجه اسرائیل در واکنش به پیام توییتری علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی رژیم اسلامی که در آن نشست های دوجانبه رژیم با عربستان در کشور عراق را نشانه راهبرد اصولی جمهوری اسلامی دانسته بود نوشت: کشورهای عربی و مردم ایران مدت‌هاست فهمیده‌اند رژیم آیت‌الله‌ها خواهان تضعیف ثبات منطقه از طریق نفرت‌پراکنی، ترور و ویرانی است.

رژیم اسلامی  و عربستان سعودی که از دی ماه ۱۳۹۴ روابط خود با یکدیگر را قطع کرده‌اند، طی ماه‌های اخیر و همزمان با تلاش‌های قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای با تهران، مذاکراتی را با میانجی‌گری عراق آغاز کرده‌اند.

هفته گذشته وزیر خارجه عربستان سعودی گفته بود که این کشور در پی برنامه‌ریزی برای دور پنجم مذاکرات مستقیم با ایران علی‌رغم «عدم پیشرفت واقعی» در مذاکرات پیشین است و از تهران خواست که رفتار خود در منطقه را تغییر دهد.

تنش‌ها میان دو کشور در شهریور ۱۳۹۸ به دنبال حمله حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اوج دوباره‌ای گرفت. ریاض تهران را متهم به دست داشتن در این حمله کرده، اما ایران چنین اتهامی را رد می‌کند.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که ایران همچنان به حوثی‌ها موشک‌های بالستیک و قطعات پهپاد و همچنین سلاح‌های متعارف می‌دهد.

وی با اشاره به توقف تلاش‌های عربستان سعودی برای ایجاد آتش‌بس در یمن اظهار داشت: «این اتفاق کمکی به کسی نمی‌کند که راه‌حلی برای این درگیری پیدا بشود، اما با این حال ما خود را متعهد می‌دانیم و از نماینده سازمان ملل متحد حمایت می‌کنیم.»

وزیر خارجه عربستان سعودی افزود: «اگر ما شاهد پیشرفت‌های اساسی در رابطه با این موارد باشیم، آن وقت بله، ایجاد روابط حسنه نیز ممکن است. اما تاکنون چنین چیزی را ندیده‌ایم.»

جاشوا زارکا، معاون مدیرکل امور استراتژیک در وزارت خارجه اسرائیل در پایان پیام خود نوشت: وقت آن رسیده که این رژیم(آیت الله ها) نیز با صلحی که در منطقه ما در حال گسترش است، کنار بیاید.

رژیم اسلامی در ایران همواره مخالفت خود با پیمان دوستی و عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسراییل که به پیمان ابراهیم معروف شده است مخالفت کرده و آن را خیانت به  جهان اسلام می داند.