مدیرکل بحران استانداری تهران: «ممکن است زلزله‌های پیاپی در فیروزکوه، مقدمه زلزله بزرگی باشد»

مدیرکل بحران استانداری تهران، به علت وقوع زلزله های پیاپی در حوالی پایتخت آماده باش اعلام کرد و هشدار داد: ممکن است زلزله‌های پیاپی در فیروزکوه مقدمه زلزله بزرگی باشد.

در پی هفتمین زلزله شامگاه (یک‌شنبه) به مرکزیت فیروزکوه و بزرگی ۳/۵ ریشتر که مناطقی از استان تهران را لرزاند، منصور درجاتی،  گفت که در جریان زلزله‌های پیاپی شبانه روز گذشته در فیروزکوه خسارت نداشتیم، اما تمهیدات لازم اندیشیده شده و تصمیم‌های ضروری اتخاذ شده است.

مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران اعلام کرد: کانون زلزله ۳/۵ ریشتری شامگاه یک‌شنبه ۲۲ کیلومتری فیروزکوه در عمق هشت کیلومتری زمین بوده است.

این بزرگترین زلزله ثبت شده در فیروزکوه است که مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت وقوع آن را ساعت ۱۱ و ۴۹ دقیقه صبح یک‌شنبه در فاصله ۲۰ کیلومتری فیروزکوه و در عمق هفت کیلومتری زمین اعلام کرد.

دور تازه زلزله‌های پپاپی در شمال شرقی تهران، از ساعت ۵ و ۱۵ دقیقه بامداد یک‌شنبه بیست و دوم تیر ماه آغاز شد و ابتدا سه زلزله پیاپی به بزرگی ۳/۶ و ۳/۳ و ۳ ریشتر در فاصله نیم ساعت مناطقی از استان تهران را لرزاند.

از مجموع هفت زلزله ثبت شده در منطقه فیروزکوه طی کمتر از بیست و چهارساعت، بزرگی دو زلزله ۲/۵ ریشتر بوده و پنج زلزله دیگر سه تا چهار ریشتری بوده‌اند.

بزرگی این زلزله‌ها به ترتیب وقوع شامل زلزله ۳/۶ ریشتری، ۳/۳ ریشتری، ۳ ریشتری، ۲/۵ ریشتری، ۲/۵ ریشتری، ۴ ریشتری و ۳/۵ ریشتری بوده است.

منصور درجاتی، تاکید کرد که «ممکن است این زمین لرزه‌ها مقدمه زلزله بزرگی باشد اما امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد».

او گفت:  «همه مسئولان مکلفند که به گوش باشند اما در حالت آماده باش که شرایط خاص خود را می‌طلبد، قرار ندارند اما نیروهای خدمات‌رسانی و امدادی همواره در حالت آماده باش هستند».

هشدار این مسئول دولتی در باره وقوع زلزله در تهران در حالی که تمامی تخت ها و فضای بیمارستانی و درمانی پایتخت به علت کورونا کاملا پر شده و دولت با کمبود کادر درمانی، تجهیزات دارویی  روبرو شده است.