مدیرکل بحران استان تهران گفت : دلیل آتش‌سوزی های اخیر در تهران  خرابکاری نبود، زیرساخت ها فرسوده شده است

منصور درجاتی، مدیرکل بحران استان تهران، پیرامون  آتش‌سوزی پالایشگاه تهران  گفت: خرابکاری نبود و فقط فرسایش و ترکیدن مخازن بود، وی افزود: هم‌اکنون برای جلوگیری از آتش‌سوزی‌های فصلی، تمام شهرهای استان تهران آماده‌باش هستند.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند  که این استان طی یک هفته گذشته شاهد وقوع آتش‌سوزی بزرگی در پالایشگاه تهران بود، پالایشگاهی بخشی از سوخت پایتخت را تامین می‌کند.

همزمان ، مقام‌های وزارت نفت ۲۶ ساعت بعد از آغاز این آتش‌سوزی از مهار آن خبر دادند و یک عضو شورای شهر تهران گفت که در جریان این آتش‌سوزی خطر انفجارهای مهیب و تکرار انفجار بیروت در پایتخت وجود داشت.

مدیرکل بحران استان تهران افزود که امسال جلسات و تمهیداتی را برای آتش‌سوزی‌ها اندیشیده‌ایم و شایعاتی که مبنی بر خرابکاری و انفجار در پالایشگاه تهران مطرح شدند، واقعیت ندارند و دلیل آن فقط فرسایش مخازن فراورده‌های نفتی، نشت و ترکیدن بود.

با این حال مدیرکل مدیریت بحران استان تهران تاکید کرد که در حال حاضر هم تمام شهرهای استان تهران آماده‌باش هستند که آتش‌سوزی‌های فصلی را شاهد نباشیم.

او در ادامه  افزود که آتش‌سوزی در شرکت بهنوش هم به دلیل قرار دادن ضایعات در محوطه انبارهای روباز بود و هیچ‌گونه عوامل خارجی متصور نیست.

درجاتی  گفت که هر سال در اسفندماه برای مقابله با حریق‌های احتمالی در ماه‌های آغازین سال بعد به نهادهایی مثل منابع طبیعی، آتش‌نشانی، ارتش و محیط زیست آماده‌باش می‌دهیم که تمهیدات لازم را بیندیشند.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با بیان اینکه آتش‌سوزی‌های سال۹۸ با سال‌های قبل متفاوت بود، گفت که سال۹۸ بارندگی زیادی داشتیم که نسبت به سال‌های قبل و بعد از آن استثنا بود و پوشش گیاهی متراکمی ایجاد شد و به همین دلیل آتش‌سوزی‌های این سال با سال‌های دیگر متفاوت بود.

منصور درجاتی گفت:  میزان این آتش‌سوزی‌ها در سال۹۹ کمتر شد و «شایعاتی مبنی بر دست داشتن دشمن، منافقین، عوامل خارجی» زیاد مطرح شد که چنین چیزی نبود و «فقط شایعه» بودند.