مدیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی : سوریه بیش از ۱۷ بار از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم کشورش استفاده کرده است

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرناندو آریاس مدیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که کارشناسان این نهاد بین‌المللی درباره ۷۷ اتهام علیه سوریه تحقیق کرده و نتیجه گرفته‌اند که در ۱۷ مورد، قطعا یا به احتمال زیاد از سلاح شیمیایی استفاده شده است. اما سوریه از سازمان منع تسلیحات شیمیایی انتقاد کرده و آن را زیر نفوذ کشورهای غربی خوانده است

او گفت: این که هشت سال پس از پیوستن سوریه به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی، هنوز درباره این که سوریه از ابتدا سلاح‌های شیمیایی، ذخایر و برنامه‌های آینده خود در این باره و همچنین برنامه‌های جاری‌اش را اعلام کرده باشد پرسش‌های فراوانی وجود دارد و این «واقعیتی تلخ»‌ است.

آسوشیتدپرس، به نقل از آریاس گفت که در نامه‌ای به دولت سوریه، مقام‌های را در جریان قصد خود برای اعزام بازرسان قرار داده و برای آنان تقاضای ویزا کرده بود، اما جوابی دریافت نکرد. او گفت که به دلیل پاسخ ندادن دمشق، سفر آنان را دو بار به تعویق انداخته است.

روسیه، متحد نزدیک سوریه در سپتامبر ۲۰۱۳ -پس از حمله مرگبار شیمیایی که غرب دمشق را عامل آن می‌داند- دمشق را برای پیوستن به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی تحت فشار گذاشت. در اوت ۲۰۱۴ دولت بشار اسد در سوریه اعلام کرد که تمامی تسلیحات شیمیایی این کشور معدوم شده است. اما این اعلام هنوز مورد مناقشه است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی سال گذشته هم دولت سوریه را به انجام سه حمله شیمیایی در ۲۰۱۷ متهم کرد و خواستار توضیح سوریه شد.اما سوریه پاسخی نداد و فرانسه در نوامبر آن سال، به نمایندگی از ۴۶ کشور  پیش‌نویس خلع سوریه از «حقوق و امتیازهایش»‌ در سازمان منع تسلیحات شیمیایی را تهیه کرد. و در آوریل ۲۰۲۱ این سازمان سوریه را تا زمان حل نشدن مسئله، تعلیق کرد.

در همین حال ، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد سازمان فوق را به استفاده از منابع اطلاعاتی «جهت‌دار و مخالف دولت سوریه» و اتکا به شهادت «شاهدان بی‌نام» متهم کرده است.

همزمان باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل ضمن رد ادعای روسیه گفته است که «واقعیت‌های درج شده در پرونده دقیق هستند.»

او گفت: «۲۰ مسئله حل‌نشده درباره اعلام اولیه سلاح‌های شیمیایی سوریه وجود دارد، که عمیقا نگران‌کننده است».

سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی، هشت حمله شیمیایی را به دولت سوریه منتسب کرده‌اند. معلوم است که حاکمیت سوریه قابلیت تسلیحات شیمیایی و تمایل خود به استفاده از آنها را حفظ کرده است».

خانم وودوارد در ادامه افزود  که شورای امنیت به کار خود برای فشار به سوریه در همکاری با سازمان منع تسلیحات شیمیایی ادامه می‌دهد.

در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر سوریه، هم گزارش داد که بشار اسد  از اوت ۲۰۱۶ تا اوت ۲۰۲۰، دست‌کم ۵۲ بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد است.

نخستین حمله شیمیایی اسد علیه مخالفان حکومت، در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ انجام شد و از ابتدا جنگ سوریه تاکنون، بشار اسد بیش از ۲۱۶ بار از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده کرده است.

سازمان ملل متحد در سپتامبر ۲۰۱۷ حکومت سوریه را در حمله به شهر خان‌شیخون با گاز شیمیایی سارین مقصر شناخت و گفت بازرسان به شواهد کافی مبنی بر دست داشتن ارتش سوریه در این حمله دست یافته‌اند.

در بمباران چهارم آوریل ۲۰۱۷ بیش از ۸۳ نفر، از جمله ۳۰ کودک کشته شدند.