مدیرکل وزارت خارجه آمریکا گفت: ایران در سوریه فرصت یافت که نفوذ خود را گسترش دهد و امنیت اسرائیل تهدید کند

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن جمعه دیروز میزبان نشستی درباره تلاش های هسته ای مشابه ایران و سوریه بود.

در این نشست مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی‌آزمایی و انطباق نیز سخنرانی کرد.

مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در بخشی از سخنانش گفت: سوریه قبل و بعد از اینکه عضو کنوانسیون تسلیحات شیمیایی شود به طور علنی هنجارهای بین المللی در ممنوعیت استفاده از عامل های شیمیایی به عنوان سلاح را نقض کرد.

وی افزود: بی توجهی آشکار سوریه به تعهدات بین المللی به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی محدود نمی‌شود سوریه همچنان در رابطه با پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای نیز در وضعیت عدم انطباق به سر می‌برد.

سوریه برای ایران این فرصت را فراهم کرده است که نفوذ خود را گسترش دهد و امنیت اسرائیل – لبنان و حتی اهداف دیگر در سراسر مدیترانه را تهدید کند.

وی در بخشی از سخنان خود به ایران اشاره کرد و گفت: برجام هم از نظر فنی و هم در سطح سیاسی و هم در سطح عملی ایراد داشت.

مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی‌آزمایی و انطباق افزود: پرزیدنت ترامپ  بر تهدیدات ناشی از خروج از برجام تاکید کرده است. نمونه‌های فنی و ایراد آن این است که به محدودیت وضع  شده بر میزان ذخایر اورانیوم هگزا فلوراید که در سطح ۳.۶۷ درصد غنی شده باشد پایان می دهد.

وی افزود: مواد مربوط به راستی آزمایی در برجام به اندازه کافی پیش نرفته بود و از آنجایی که ایران یک کارنامه مخفی کاری در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای دارد ایران به یک رژیم بازرسی سرزده نیاز دارد که نسبت به هدف اصلی عدم دسترسی دایمی ایران به هرگونه مسیر برای رسیدن به سلاح هسته ای اطمینان دهد.

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها مارک دوبویتز رئیس اجرایی این بنیاد و کیت  تری مشاور ارشد این بنیاد والری لینزی مدیر اجرایی پروژه ویسکانسین آندره تبلر از مشاوران  موسسه مارتین گروس سخنرانی کردند.

مارک دیویس که مجری  این پنل بود گفت: بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها یک موسسه فراحزبی در حوزه سیاست‌گذاری است که روی مسائل امنیت ملی و سیاست خارجی تمرکز دارد و طی ۱۵ سال گذشته مسائل تسلیحات هسته ای و شیمیایی هسته اصلی کار این گروه بوده است.