مدیر تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در نقض ادعای ظریف: به ترکیه و آلمان تجهیزات پزشکی نفرستاده ایم

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت سخنان محمد جواد ظریف را دروغ خواند که گفته بود ایران به ترکیه و آلمان کیت کورونا صادر کرده است .

وی بدون بردن نام ظریف گفت: گزارش هایی که در این زمینه منتشر شده درست نبوده.

حسین صفوی، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تایید کرد که ایران به ترکیه و آلمان کیت تشخیصی پی‌سی‌آر کرونا صادر نکرده است.

سخنگوی مطبوعاتی وزارت بهداشت آلمان نیزاز ورود کیت‌های تست ایرانی ابراز بی‌اطلاعی کرد، و گفت بعید به نظر می‌رسد چنین کیت‌هایی بدون اطلاع وزارت بهداشت، وارد آلمان شده باشد.

صفوی گفت:  ایران تنها دو محموله کیت سرولوژیک به آلمان و ترکیه صادر کرده است.این در حالی است که علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور سه روز پیش گفته بود آزمایش سرولوژی ارزش تشخیصی ندارد و فقط برای مطالعه درباره همه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایران اینترنشنال پیشتر نیز در گزارشی از رانت‌خواری شرکت‌های وابسته به ارگان‌های حکومتی در زمینه تولید کیت‌های تشخیص کرونا خبر داده بود.

ظریف پیشتر ادعا کرده بود :   با وجود تحریم‌ها از اروپا و آمریکا جلوتر حرکت می‌کنیم و توانسته ایم در زمینه کیت کورونا به کشورهای دیگر صادرات داشته باشیم .

این در حالی که حتی  پزشکان داخل کشور هم می گویند که کیت های تولیدی با استانداردهای مورد نیاز همخوانی ندارد و اکثر تشخیص های ان نادرست است.

محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه حکومت ایران بارها به دروغگویی در باره امور مربوط به مناسبات بین المللی ایران متهم شده است.