مدیر خطوط هوایی اوکراین، از کانادا بخاطر کمک در تحقیقات هواپیمای سرنگون شده سپاسگزاری کرد

رئیس شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین، از کانادا بخاطر نقشی که در تحقیقات مربوط به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه پاسداران ایفا کرده است، سپاسگزاری کرد.

در یک بیانیه طولانی که در وب سایت هواپیمایی اوکراین انتشار یافته است، مدیر آن سازمان همچنین اظهار امیدواری کرده که کارهای مربوط به جبران خسارات به خانواده ۱۷۶ کشته شده، “در آینده نزدیک” نهایی شود.

رژیم ایران اعتراف کرده است که پدافند هوایی سپاه پاسداران، این هواپیما را سرنگون ساخته است. سرنگونی هوپیمای مسافربری اوکراینی بر فراز شهر تهران، ساعاتی پس از حمله موشکی تلافی جویانه سپاه به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق که مقر سربازان آمریکایی است صورت گرفت.

در میان قربانیان که اکثر آنها ایرانی بودند، ۱۳۸ تن مقیم کانادا بودند که ۵۷ تن از آنان شهروندی کانادا را داشتند.

در بیانیه جدید خطوط هوایی اوکراین، گفته شده که هواپیمای آن کشور از مسیری که توسط کنترل کنندگان ترافیک هوایی ایران به تایید رسیده است منحرف نشده و دولت ایران مسئولیت امنیت هوایی آن را بر عهده داشته است.

تا کنون هیچ مقام رسمی و نظامی‌ای در ایران بابت آن فاجعه پاسخگو نشده و عذرخواهی نکرده است. هیچ یک از مقامات حکومت ایران نیز استعفا نداده یا برکنار نشده است.

ایران با وجود اینکه فن‌آوری و دانش لازم برای خواندن اطلاعات جعبه سیاه هواپیما را ندارد، و علیرغم درخواستهای پی در پی کانادا و اوکراین، از تحویل آن به کشور دیگری که توانایی خواندن اطلاعات آن را داشته باشد، سر باز زده است. تصور عمومی بر این است که رژیم ایران از اینکه واقعیات جدیدی در مورد نقشش در سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی برملا شود، بیم دارد.