مدیر دریانوردی در هرمزگان اعلام کرد که از نفتکش بریتانیایی “استنا ایمپرو” رفع توقیف شده است

الله مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، از رفع توقیف نفتکش بریتانیایی “استنا ایمپرو” خبر داده و گفته است این شناور با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی  به زودی پس از گذشت ۶۶ روز، حرکت خود را از بندرعباس به سمت آب‌های بین‌المللی آغاز می‌کند.

رژیم ایران این نفتکش را با این ادعا که قوانین بین المللی کشتیرانی را نقض کرده است، ربود و به بندر عباس برد. ولی کاملا آشکار بود که این رفتار، تلافی جویی در برابر توقیف نفتکش آدریان دریا در جبل الطارق بوده است.

الله مراد عفیفی‌پور، افزود: با اینکه مراحل قانونی خروج این نفتکش از آب‌های ایران در حال انجام است اما پرونده حقوقی رسیدگی به تخلفات آن در مراجع قضایی ایران، همچنان باز است و نتایج قضایی آن اعلام خواهد شد.

اریک هانل، مدیر موسسه سوئدی مالک این کشتی،‌ دیروز (یکشنبه ) اعلام کرده بود که قرار است تا چند ساعت دیگر کشتی استنا ایمپرو رفع توقیف شود.

بعد از توقیف کشتی گریس وان با نام پیشین “آدریان دریا ۱″در آبهای جبل الطارق توسط نیروی دریایی بریتانیایی که ناقض قوانین تحریم های بین المللی به هدف رساندن سوخت به سوریه بود ،نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو فوری بدستور علی خامنه ای و توسط نیروهای سپاه پاسداران در دریای عمان توقیف شد.