مدیر دفتر فرهنگ معلولین حکومت فاش ساخت : برخی کودکان دارای معلولیت در بیابان‌های ایران رها می‌شوند

نوری اضافه کرد: «متاسفانه در روستاها معلولین از سختی‌ها و مشکلات بیشتری رنج می‌برند. معلول در روستا به عنوان یک موجود بی‌مصرف است که نه می‌تواند گوسفندی به صحرا ببرد و نه می‌تواند در خانه کار کند.»

محمد نوری،  گفت در برخی مناطق ایران  به علت مشکلات اقتصادی و فقر و بینوایی “معلولین را در کوه می‌گذارند و عقاب‌ها می‌برند یا گرگ آنها را می‌خورد».

محمد نوری در مصاحبه با وبسایت مباحثات “مجله فکری تحلیلی حوزه و روحانیت” به مناسبت “روزجهانی معلولان” افزود: هم ما گزارش اینها را داریم و هم بهزیستی .

خبرگزاری ایلنا پیشتر در گزارشی انتقادی از دولت روحانی  با عنوان ” افزایش ۳۹۴ میلیارد تومانی بودجه بهزیستی ناکافی است. نوشته : آقای روحانی  چرا ؟ تنها ۱۸.۵ درصد از اعتبار مورد نیاز معلولان در بودجه دیده شده است آیا این کافی است ؟

گفته شده است که مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه در پاسخ این سوال ایلنا گفته که اعتبارات بهزیستی و معلولان در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان است

نوری افزود : هنوز هم تا حدی در جامعه مذهبی ایران شماری معتقدند که معلول کسی است که شیطان در او رسوخ کرده.

نوری اضافه کرد: «متاسفانه در روستاها معلولین از سختی‌ها و مشکلات بیشتری رنج می‌برند. معلول در روستا به عنوان یک موجود بی‌مصرف است که نه می‌تواند گوسفندی به صحرا ببرد و نه می‌تواند در خانه کار کند.»

محمد نفریه، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفته که تقریباً ده درصد از جمعیت کشور دچار معلولیت هستند که سه درصد آن معلولیت شدید و خیلی شدید دارند. اما آمار و ارقام صحیح در رابطه با جمعیت معلولان در دست نیست تخمین زده اند که بر اساس اطلاعات موجود، یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند و از خدمات مختلف سازمان استفاده می‌کنند.

همایون هاشمی، نماینده مجلس که زمانی رئیس سازمان بهزیستی نیز بوده است در این باره گفته است : ۱۰ میلیون نفر جمعیت معلول در کشور داریم که از این تعداد، ۴ میلیون نفر دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند.

آنچه مسلم است این ۱۰ میلیون نفر از  سرشماری سال ۹۵ جامانده‌اند و به‌تبع آن، از بودجه تخصیصی هم جا می‌مانند. سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که دلیل عدم انطباق آمار بهزیستی با سایر آمارهای موجود چیست؟ پاسخ این سؤال در دست سازمان بهزیستی به‌عنوان متولی اصلی مسائل مربوط به معلولان است.

سازمان بهزیستی متولی نگهداری و حمایت از این کودکان است که در مراکزی خاص از آنها نگهداری می‌کند.

یک دیدگاه

Comments are closed.