مدیر ستاد مبارزه با مواد مخدر: ارزش مواد مخدر قاچاق که در ایران مصادره می شود معادل نصف بودجه سالیانه است

 

 


مدیر ستاد مبارزه با مواد مخدر حکومت ایران اعلام داشت که گردش مالی قاچاق مواد مخدر در حکومت اسلامی ایران یکی از بزرگترین ها در جهان می باشد. او همچنین گفت ارزش مواد مخدری که هر سال کشف و مصادره می شود بر ۱۶۷ هزار میلیارد تومان بالغ می گردد که معادل ۴۰ درصد کل بودجه سالانه رژیم است.
محمد ترحمی، مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس گفت: وضعیت اعتیاد در ایران مطلوب نیست و مانند یک اسب تروا است که به گفته وی امپریالیسم جهانی آنها را در ایران رها کرده و ما دلخوش به کنترل آن هستیم.
آگاهان می گویند که علت شیوع دهشتناک مصرف مواد مخدر در ایران عمدتا آن است که رژیم امکان هرگونه شادی و تفریح را از مردم گرفته و مشکلات معیشتی و ستمگری های رژیم باعث افسردگی روانی و روی آوردن به مواد مخدر شده است.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور حکومت ایران سال گذشته با انتقاد از عملکرد نهادهای مختلف کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گفته بود : گزارش‌ها این باره سراسر ملاحظه‌کاری و عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر ناموفق است .
مقام‌های دولت ایران در سا‌ل‌های اخیر بارها درباره گردش مالی مواد مخدر در ایران اظهارنظر کرده‌اند. ازجمله عبدالرضا رحمانی‌، وزیر کشور دولت روحانی ۶ سال پیش میزان گردش مالی مواد مخدر در ایران را سه میلیارد دلار اعلام کرده بود که با توجه به نرخ دلار در ۶ سال پیش معادل ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می‌شد.
آخوند حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس فاش ساخت که تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر در ایران بیش از ۲.۸ میلیون نفر است.و روزانه بیش از دو تُن مواد مخدر در ایران مصرف می‌شود.
بر اساس آمارهای دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل، ایران یکی از بزرگترین شاهراه‌های ترانزیت مواد مخدر در کنار آسیای مرکزی، پاکستان و هند است.
ایران همچنین بزرگترین توقیف‌کننده تریاک در جهان است، به طوری که بیش از ۹۰ درصد کل کشف و توقیف تریاک در جهان سهم ایران است. در دیگر انواع مواد مخدر (به غیر از داروهای روانگردان، ماری‌جوانا، کوکائین، قات) نیز ایران در رده‌های بالای جدول است.
بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در ایران سالانه بیش از ۵۳ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است که بالاترین میزان در منطقه، حتی در خود افغانستان است.
در ماه‌های گذشته، برخی مقام‌های حکومت ایران اعلام کرده بودند که در صورت تداوم تحریم‌ها، ایران هزینه کشف و توقیف مواد مخدر را نمی‌پردازد.
دولت ایران ادعا می کند که سالانه هزینه‌های زیادی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اروپایی می‌پردازد ولی از جامعه جهانی کمک کافی دریافت نمی‌کند.