مدیر عامل انجمن کار آفرینان و سرمایه‌گذاران کیش:  پولدارها به جای ترکیه ، بروند کیش،  واکسن بزنند

ناصر آخوندی ،مدیر عامل انجمن کارآفرینان و سرمایه‌گذاران کیش، در جلسه‌ای با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد: واکسن کرونا برای فروش در کیش توزیع خواهد شد.

به گزارش کیشوند نیوز، سه هدف برای این طرح بیان شده است؛ درآمدزایی برای دولت، جلوگیری از خروج ارز کسانی که برای زدن واکسن به خارج از کشور سفر می‌کنند، و رونق گردشگری در جزیره کیش.

به گفته آخوندی ،  شرکت مدیفارم کیش مجوز تهیه ۱ میلیون دوز واکسن آستارزنکا را از کشور ترکیه دریافت کرده و «امتیاز ویژه‌ای» برای واردات این واکسن‌ها در اختیار دارد.

وی گفته است :  «این اتفاق علاوه بر آرامش خاطر هموطنان و سلامت آنان موجب تقویت گردشگری سلامت خواهد شد».

آخوندی  برآورد مالی این طرح را در حدود ۲۶۰ میلیارد تومان دانست و افزود که از محل پیشفروش واکسن بخشی از هزینه‌های آن تامین می‌شود.

پیشتر هم طرح فروش واکسن از مقامات حکومت ایران شنیده شده و مخالفتهای عمومی هم به همراه داشته است.

این درحالیست که نمکی وزیر بهداشت در زمستان سال گذشته وعده داده بود که ایران در دو سه ماه آینده یکی از «قطب‌های بزرگ تولید واکسن کرونا در منطقه و یکی از صادرکنندگان مهم این واکسن به جهان» خواهد بود.

اما حالا با گذشت ۴ ماه از این سخنان تنها کمتر از ۳۰۰ هزار نفر در کشور به طور کامل واکسینه شده‌اند (و هردو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند) و تولید واکسن داخلی نیز هنوز به جایی نرسیده است.

مقامات ایران در حالی دم از فروش واکسن می‌زنند که تزریق واکسن حتی در سرمایه‌دارانه‌ترین کشورهای جهان، همچون ایالات متحده آمریکا هم رایگان و همگانی است و واکسن استاندارد و همگانی و رایگان از حقوق اولیه شهروندی برای سلامت محسوب میشود و نه محلی برای درآمدزایی که تقویت‌کننده تبعیض است.