مدیر عامل شرکت داروسازی “فایزر”: «اسرائیل بزرگترین آزمایشگاه جهانی برای کارایی واکسن بوده است»

مدیرعامل کارخانجات داروسازی فایزر دستاورد اسرائیل در تزریق میلیون ها واحد از واکسن ضد کورونا را مورد تحسین قرار داد و گفت: «اسرائیل به بزرگترین آزمایشگاه جهان برای آزمودن میزان کارآئی این واکسن مبدل شده و از این نظر باید مورد سپاس همه ملت های جهان قرار گیرد.

در دو ماه گذشته، بیش از چهار میلیون و پانصد هزار نفر از اهالی اسرائیل واکسینه شده اند و نتایج تزریق در مورد یک میلیون و دویست هزار نفر از آنان، بدون ذکر هویت افراد، در اختیار فایزر قرار گرفته تا به نتیجه گیری و جمع بندی بپردازد.

در آماری که در خود اسرائیل در زمینه تزریق واکسن ها انتشار یافت آمده است که میزان کارآیی واکسن فایزر حتی بیش از حد اعلام شده بوده و تقریبا هیچ عوارض جانبی خطرناکی به دنبال نداشته است.

اسرائیل در واکسینه کردن جمعیت خود در ردیف اول جهانی قرار دارد و بیش از هفتاد درصد از افرادی که در معرض خطر هستند، واکسن را دریافت کرده اند. ولی روند واکسینه شدن باقی جمعیت به کندی پیش می رود زیرا قشرهایی وجود دارند که علاقمند به تزریق نیستند و یا از آن بیم دارند.

اعراب شهروند اسرائیل و بخش هایی از یهودیان تعصب گرا در این زمینه در ردیف اول قرار دارند. ولی رهبران روحانی مسلمان و یهودی اکثرا پیروان خود را تشویق کرده اند که برای واکسیناسیون شتاب کنند.

آلبرت بورلا مدیر عامل “فایزر” می گوید که اسرائیل بزرگترین آزمایشگاه زنده کارآیی واکسن ضد کورونا می باشد.

مدیر عامل شرکت فایزر، آلبرت بورلا که در شبکه تلویزیونی آمریکایی ان بی سی درباره اسرائیل سخن می گفت، افزود: «کشورهای جهان باید از اسرائیل یاد بگیرند که چگونه می توان در کمترین مدت، بیشترین شمارِ شهروندان را واکسینه کرد».

او در پاسخ به این پرسش که اگر کسی هر دو مرحله واکسیناسیون را انجام داده، ممکن است هنوز موجب انتقال ویروس به دیگران شود، گفت: «این امری است که ما هم اکنون در حال بررسی آن هستیم».

اسرائیل نه تنها برای واکسیناسیون همه شهروندانش به حد کافی واکسن ذخیره کرده، بلکه تصمیم گرفته است واکسن های اضافی خود را به بیست کشور جهان هدیه کند. ولی این تصمیم با یک مشکل قانونی روبرو شده که به موجب آن، نخست وزیر نمی تواند به تنهایی در این زمینه تصمیم بگیرد. انتظار می رود که این مشکل در ظرف هفته آینده برطرف شود. تا کنون دو کشور گواتمالا و هندوراس در آمریکای مرکزی، هر یک پنجاه هزار واحد واکسن اهدایی اسرائیل را دریافت کرده اند.

ار اسرائیل به دولت توصیه می شود که واکس های اضافی را ، ابتدا در اختیار حکومت خودگردان فلسطینی قرار دهد. اسرائیل هفته پیش پنجاه هزار واحد را به فلسطینی ها اهدا کرد.