مدیر مرکز ملی امنیت و ضد جاسوسی ایالات متحده در ارتباط با دخالت ایران، چین و روسیه در انتخابات هشدار داد

ویلیام اوانینا  با  انتشار بیانیه به روز شده ای گفت: احتمال دارد که دولت‌های ایران، چین و روسیه ، در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، به اقدامات جدیدی  برای دخالت در آن، دست بزنند و بدین سان  با تغییر نظر رای‌دهندگان، و تاثیرگذاری در سیاست‌های آمریکا، اختلافات را افزایش و حس بی‌اعتمادی در میان شهروندان ایجاد کنند .

بیانیه این مقام ارشد آمریکایی در حالی منتشر شده که یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده در ایمیلی به خبرگزاری رویترز، ارسال پیامک‌ها در مورد دخالت‌ها به شهروندان ایران و روسیه را تایید کرده و گفته هدف؛ آگاهی بخشی در سطح جهان نسبت به تهدیدهای سایبری علیه انتخابات پیش رو و پاداش و جایزه برای مقابله با آن بوده است.

اوانینا می‌گوید این کشورها در عین حال ممکن است تلاش کنند زیرساخت‌های انتخاباتی را دچار مشکل کنند، از جمله با سرقت اطلاعات و مانند این‌ها، هرچند دست‌کاری یا دخالت در سطح گسترده برای آن‌ها «کار سختی خواهد بود».

مدیر مرکز ملی امنیت و ضد جاسوسی آمریکا بر این عقیده است که «بسیاری از بازیگران خارجی» در مورد این‌که چه کسی برنده انتخابات شود برتری‌ها و گزینه‌ مورد علاقه خود را دارند که آشکار و پنهان آن را بیان می‌کنند.

او افزود:  نهاد تحت رهبری‌اش به‌طور مشخص نگران دخالت‌های جاری و بالقوه از سوی چین، روسیه و ایران است.

اوانینا گفت:  «ارزیابی ما این است که حکومت ایران می‌خواهد سازوکارهای دمکراتیک آمریکا و رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ را به چالش افکنده، و در آستانه انتخابات در کشور تفرقه ایجاد کند».

او افزوده تلاش‌های ایران در این زمینه احتمالا بر اقدامات آن‌لاین استوار خواهد بود «برای نمونه پخش اطلاعات نادرست در فضای مجازی و یا بازپخش محتوای ضد آمریکایی».

این مقام ارشد آمریکایی  گفته «بخشی از انگیزه تهران برای این اقدامات (مداخله‌جویانه)، ناشی از این گمانه‌زنی تهران است که انتخاب دوباره رئیس‌جمهوری ترامپ، به ادامه فشارهای ایالات متحده با هدف تلاش برای تغییر رژیم، منجر خواهد شد».

ویلیام اوانینا در مورد روسیه نیز گفته است می‌گوید مسکو دست به اقدامات مختلفی زده تا در درجه اول، جو بایدن، نامزد حزب دموکرات و آن‌چه «هسته قدرت‌مدار» ضد روسی می‌داند را «بدنام کند».

او همچنین گفته از نظر سازمانش چین نیز ترجیح می‌دهد ترامپ، که پکن او را «غیر قابل پیش‌بینی می‌بیند» دوباره برنده انتخابات نشود.

مقام‌های این سه کشور هنوز واکنش رسمی به این بیانیه نشان نداده‌اند.

اما مدیران کارزارهای انتخاباتی بایدن و ترامپ در این باره واکنش نشان داده اند.

سخنگوی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ گفته «ما نه دخالت خارجی را لازم داریم نه می‌خواهیم، رئیس‌جمهوری ترامپ صادقانه و سرراست از سد جو بایدن خواهد گذشت».

همچنین یک مشاور ارشد جو بایدن نیز گفته او «رهبری تلاش‌ها برای مقابله با دخالت‌های خارجی را در دست داشته و از پذیرش هر چیز خارجی با هدف کمک به او در انتخابات خودداری کرده‌است».