مذاکرات برای برپایی دولت وحدت ملی در اسرائیل، همچنان در بن بست قرار دارد و انتخابات زودهنگام بعید نیست

بن بست سیاسی در اسرائیل همچنان ادامه دارد و در گفتگوها بین نمایندگان دو حزب لیکود و آبی و سفید هنوز آن پیشرفت لازم به دست نیامده است که بتوان نسبت به احتمال برپایی دولت آینده امیدوار بود.

گفتگوهای حضوری بین نمایندگان دو جناح که روز پنجشنبه ساعت ها ادامه یافت، به نتایج خوبی رسید. ولی در لحظه آخر، نتانیاهو از آبی و سفید امتیازاتی طلبید تا مطمئن شود که در مقام نخست وزیر باقی خواهد ماند. ولی این خواسته ها مورد موافقت آبی و سفید قرار نگرفت و ادامه مذاکرات که قرار بود دیروز (آدینه) انجام گیرد، به صورت تلفنی برگزار شد و کوتاه و بی نتیجه بود.

محاکمه نتانیاهو حدود یک ماه دیگر آغاز می شود. این محاکمه تا کنون چند بار به تعویق افتاده است که آخرین بار آن، ماه گذشته، و به علت انتشار ویروس کورونا بود. نخست وزیر به سه فقره سوء استفاده از قدرت حکومتی متهم گردیده که یک مورد آن “رشوه خواری” توصیف شده است که مجازات شدیدی دارد. ولی نتانیاهو همچنان همه این اتهامات را انکار می کند و ابراز اطمینان می نماید که در محاکمه تبرئه خواهد شد.

با این همه، نتانیاهو تا کنون به هر تلاش لازم دست زده تا آغاز محاکمه را به تعویق اندازد و یا حتی آن را منتفی سازد.

بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید می گوید که او به خاطر بیماری کورونا و لزوم برپایی دولت وحدت ملی، بیشترین گذشته ها را نشان داده و طناب را نمی توان بیش از این حد کشید، که مبادا پاره شود.

گانتس تهدید کرده که اگر برپایی دولت وحدت ملی امکان پذیر نگردد، ولی برای تصویب قانونی در پارلمان اقدام خواهد کرد که به موجب آن، فردی که کیفرخواست علیه او صادر شده و قرار است محاکمه شود، نخواهد توانست به نخست وزیری برسد و یا مامور تشکیل کابینه شود. گانتس همچنین خواهان تصویب قانونی است که به موجب آن، هر فرد فقط دوبار می تواند مقام نخست وزیری را به عهده بگیرد.

۶۱ نمایندگان احزاب اپوزیسیون اسرائیل در گذشته موافقت خود را با تصویب این دو لایحه ابراز داشته بودند. ولی اکنون بعید می نماید که از لوایح گانتس جانبداری کنند. استدلالشان آن است که نمی خواهد راه را برای ورود گانتس به دولت نتانیاهو هموار سازند، بلکه هدفشان برانداختن دولت نتانیاهو می باشد.

بسیاری از تحلیلگران اسرائیلی بر این باورند که گانتس “خالی می بندد” و تفنگ او فاقد گلوله است و توانایی اجرای هشدارهای خود را ندارد.

آن ها یادآوری می کنند که گانتس در راس یک جبهه حزبی قوی با ۳۳ کرسی قرار داشت. ولی موافقت او با برپایی کابینه وحدت ملی به ریاست نتانیاهو، موجب شد که جبهه حزبی آبی و سفید متلاشی شود و تعداد کرسی های طرفدار گانتس به ۱۵ کرسی کاهش یابد و به آینده سیاسی او آسیب جدی برساند.

این تحلیلگران می گویند که نتانیاهو، حتی بدون عضویت گانتس، قادر خواهد بود یک دولت اقلیت برپا کند و به نخست وزیری ادامه دهد.

پرزیدنت ریولین وظیفه یافتن نامزد مناسب نخست وزیری را به پارلمان محول کرده که سه هفته برای انجام آن فرصت دارد ولی اگر تا پایان این مدت، کسی را نیابد، پارلمان منحل خواهد گردید و انتخابات عمومی تکرار خواهد شد.