مذاکرات فشرده برای برپایی دولت آینده اسرائیل آغاز شده است: گانتس امروز با نتانیاهو و فردا با لیبرمن دیدار دارد

با پایان گرفتن اعیاد پیاپی در اسرائیل و بازگشت مردم و ادارات به کار کامل، تلاش ها برای برپایی کابینه آینده اسرائیل نیز وارد مرحله پویایی شده، گرچه هنوز معلوم نیست که این تلاش های به چه نتیجه ای برسد.

مهمترین اقدام بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید که ماموریت تشکیل کابینه جدید را از پرزیدنت روبی ریولین تحویل گرفته، دیداری است که قرار است شامگاه امروز در دفتر کار بنیامین نتانیاهو در ساختمان وزارت دفاع در تل آویو برگزار شود.

در ساعات پیش از ظهر هیات های مذاکراتی دو حزب لیکود و آبی و سفید با هم دیدار می کنند تا خطوط اساسی سیاست های اصلی دولت آینده را ترسیم کنند. تنها در صورتی که طرفین در این زمینه به توافق برسند، می توان امیدوار بود که دیدار گانتس و نتانیاهو نیز ثمربخش باشد.

نتانیاهو همچنان اصرار می ورزد که اگر قرار باشد در دولت آینده حضور یابد، باید پست نخست وزیری در نیمه اول دولت تازه متعلق به او باشد و دو سال بعدی به بنی گانتس انتقال یابد. همچنین، نتانیاهو اصرار می ورزد که همه احزاب راست گرا و مذهبیون تعصب گرا نیز همراه او عضو کابینه آینده شوند.

حزب آبی و سفید این شرط را رد می کند و اعلام داشته که خواهان برپایی یک دولت لیبرال می باشد که مذهبیون افراطی در آن نفوذی نداشته باشند.

چنین شرطی می تواند راه را برای عضویت حزب اویگدور لیبرمن در کابینه آینده هموار کند. لیبرمن مخالف برخی خواسته های احزاب مذهبی است و به ویژه اصرار دارد که جوانان آنان نیز به طور کامل در ارتش خدمت کنند و تنها شمار کمی از آن ها از خدمت وظیفه معاف باشند و تا بتوانند تمام عمر به تحصیلات مذهبی ادامه دهند.

قرار است بنیامین گانتس فردا (دوشنبه) دیدار مشابهی با لیبرمن داشته باشد. لیبرمن که در مقام رهبر حزب راست گرای “ییسرائل بینتنو” (اسرائیل خانه ماست) همچنان کلید برپایی دولت آینده را در دست دارد و شاهین ترازو محسوب می شود، هنوز هیچ تعهدی در مورد کابینه مورد علاقه خود نداده و منتظر پیشنهادهای بنی گانتس مانده است.