مذاکرات مقدماتی اسرائیل و امارات درباره همکاری های گسترده به پایان رسید و اعضای هیات به اسرائیل بازگشتند

دیدار تاریخی یک هیات بلندپایه اسرائیلی از امارات عربی متحده، امروز (چهارشنبه) به پایان رسید و اعضای هیات با هواپیمای العال از ابوظبی به تل آویو بازگشتند. مئیز بن شبات دبیر شورایعالی امنیت ملی اسرائیل که ریاست هیات را به عهده داشت، از نتایج گفتگوها ابراز خرسندی عمیق کرد و گفت که راه برای برقراری یک رشته همکاری های مهم بین دو کشور هموار شده و همکاری های آینده زمینه های مختلف و متعددی را شامل می شود که یکی از آنها همکاری اسرائیل و امارات در امور فضانوردی، و از جمله فرستادن انسان به کره ماه می باشد.

طرفین در این گفتگوها که ساعت ها به درازا کشید، مطالبی را که باید بین هیئت های دو کشور مورد بحث قرار گیرد و همکاری درباره آن ها پایه ریزی شود به توافق رسیدند و از این پس، هیات های کارشناسی دو کشور هستند که باید جزئیات توافق ها را مشخص سازند و آن ها را برای امضا شدن آماده کنند.

بازگشت هواپیمای اسرائیلی، این بار نیز از آسمان عربستان صورت گرفت و دز اسرائیل ابراز امیدواری می شود که در آینده نیز هواپیماهای اسرائیلی که رهسپار امارات می شوند، همچنان از حریم هوایی عربستان بگذرند.

جارد کوشنر در دیدار با شیخ حمد بن عیس آل خلیفه فرمانروای قطر که انتظار می رود به زودی به روند صلح با اسرائیل بپیوندد

مقامات امارات که نخواستند نامشان برده شود، به خبرنگاران اسرائیل گفتند که از اسرائیل و ایالات متحده تعهد گرفته اند که طرح الحاق بخشی از کرانه غربی به خاک اسرائیل متوقف شود و انجام نگیرد. با این همه رئیس بخش برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه امارات، به نام جمال المُشارح به خبرنگاران گفت که حتی اگر اسرائیل در موقع مفتضی برنامه الحاق بخشی از کرانه به خاک اسرائیل را عملی سازد، توافق آشتی و همکاری با امارات فرو نخواهد پاشید. به گزارش خبرنگاران اسرائیلی، المشارح گفت:  پس از آن که صلح بین اسرائیل و امارات عملی گردید و ریشه دوانید، اسرائیل می تواند برنامه الحاق را عملی سازد.

سخن از ملحق ساختن آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری به خاک اسرائیل است که مقامات آمریکایی نیز تلویحا با آن موافقت کرده اند، ولی نتانیاهو بر این باور است که شرائط منطقه ای و بین المللی برای اجرای آن مناسب نیست.

در گفتگوهای یک روزه در ابوظبی، از جمله توافق شد که اسرائیل و امارات در یک رشته امور علمی، تکنولوژی و مسائل زیست محیطی همکاری نزدیک داشته باشند. امارات مایل است در بهبودی وضعیت اقلیمی و افزایش تولید مواد غذایی و مسائل دیگری که به رفاه انسانی مربوط می شود، نقش فعالتری داشته باشد.

حارد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور خاورمیانه، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را تشویق کرد به روند صلح با اسرائیل بپیوندد

علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی ایران، در سخنان دیروز خود گفته بود که عادی سازی روابط امارات با اسرائیل، خیانت به اسلام و خیانت به کشورهای عرب و خیانت به منافع فلسطینی ها می باشد.

جمال المشارح مقام ارشد وزارت خارجه امارات، در واکنش به این سخنان گفت که اظهارات علی خامنه ای ادامه تنفرانگیزی و فرافکنی رژیم ایران در منطقه است و ارزش پاسخگویی ندارد.

المشارح در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری های امارات با اسرائیل جنبه نظامی و امنیتی نیز خواهد داشت، از جمله گفت: امارات به طور سنتی با ایالات متحده همکاری های نظامی و امنیتی داشته و این امر ادامه خواهد یافت و اسرائیل نیز می تواند در آن سهیم باشد.

انتظار می رود که یک هیات بلندپایه نظامی اسرائیل در روزهای آینده رهسپار ابوظبی شود.