مذاکرات وین چند روز طول می‌کشد سپس هیات‌های ایران و آمریکا برای مشورت به کشورشان برمی‌گردند

یک مقام اتحادیه اروپا در گفتگو با رویترز اعلام کرد مذاکرات برای احیای برجام چند روز طول می‌کشد و سپس متوقف می‌شود تا تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا برای گفت‌وگوی داخلی به کشورهای خود برگردند.

دور دوم این مذاکرات روز گذشته (آدینه )  در وین آغاز شد و هدفش لغو تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا بر ایران اعمال شد. در مقابل تهران باید به پایبندی کامل به برجام برگردد.

این مقام اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده گفته است که  این دو هیئت برای “دریافت دستورالعمل‌های دقیق‌تر” به کشورهای خود بازمی‌گردند و پس از آن، مشخص نیست چه زمانی گفت‌وگوها از سرگرفته شود.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از این مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشته است که  انفجار در تاسیسات نطنز و تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی مذاکرات وین را “کمی پیچیده‌تر” کرده اما به آن “اهمیت بیشتری” نیز داده است. این مقام اضافه کرد مذاکره‌کنندگان اکنون به توافق احتمالی نسبت به هفته گذشته نزدیک‌ترند.

اتحادیه اروپا مسئولیت رهبری مذاکرات احیای برجام در وین را برعهده دارد.

همزمان، پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفته است که مذاکرات وین بین ایران و قدرت‌های جهانی در سطح کارشناسان و بر سر مسائل فنی ادامه دارد.

استانو افزوده است :  اخبار غیررسمی راجع به نشست کمیسیون مشترک برجام از جمله دستیابی کارشناسان به توافق و لزوم تایید آن از سوی تهران و واشنگتن، تایید نمی‌شود. در صورت لزوم درباره نشست بعدی این کمیسیون اطلاع‌رسانی خواهد شد.

جوزپ بورل همچنین در مصاحبه با خبرنگاران اقدام ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی را تحولی “بسیار نگران‌کننده” خواند و گفت هیچ توضیح معتبر یا توجیه غیرنظامی برای چنین اقدامی از طرف ایران وجود ندارد.

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال، نیز گفته است : نشانه‌هایی از توافق وجود دارد، اما مذاکرات باید از سطح عمومی به سطح جزئی‌تر و تخصصی برسد و برای این کار، آمریکا و ایران باید پس از تصمیم‌گیری در پایتخت‌هایشان، بار دیگر با یکدیگر مذاکره کنند.

پیشتر، عباس عراقچی، که ریاست هیات مذاکره‌کننده ایران در وین، را به عهده دارد ، گفته است :  طرف غربی باید لیست تحریم‌هایی که انتظار می رود لغو شوند را آماده کند و بدون تهیه این لیست پیشرفتی در مذاکرات رخ نخواهد داد.

وی  تاکید کرد که لیست تحریم‌ها باید شامل اشخاص ثالثی که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده‌اند، نیز باشد.

عراقچی، در ادامه افزوده است که تهران نیز آماده است فهرستی مشابه درباره اقدامات هسته‌ای که باید انجام دهد، تهیه کند.

وی  گفت: «نمی‌توانم بگویم که خوش‌بین هستم، اما فکر می‌کنم که در مسیر خوبی قرار داریم».