مرحله تازه سرکوب در ایران: علیه پنج گزارشگر ایرنا به جرم انجام و انتشار مصاحبه با سیاری، پرونده سازی شد

حکومت اسلامی ایران به مرحله تازه ای از اختناق سیاسی رسیده که از شکاف عمیق بین ارتش و سپاه پاسداران نیز پرده بر می دارد.

در تهران اعلام شد که به دستور سپاه پاسداران، علیه پنج تن روزنامه نگاران و گزارشگران خبرگزاری ایرانا که با انجام و انتشار مصاحبه با حبیب الله سیاری معاون ستاد کل ارتش مصاحبه کرده بودند، پرونده سازی شده است.

دریادار سیاری که مدت ده سال فرماندهی نیروی دریایی ارتش را به عهده داشت، اکنون سه سال است که عملا فرد شماره دو ارتش ایران محسوب می شود.

سیاری در یک مصاحبه بیسابقه که خبرنگاران ایرنا با او انجام دادند، از جمله گله کرده بود که چرا سپاه پاسداران می کوشد هر موفقیت نظامی را به خود نسبت دهد و حتی برخی اقدامات ارتش را نیز شیادانه به حساب خود نوشته است.

این سخنان که گوشه دیگری از تلاش سپاه برای مسلط شدن بر همه امور ایران را نشان می دهد، ساعتی پس از آن که در صفحه خبری ایرنا قرار گرفت، از آن جا حذف شد و خبرنگاران و حتی رئیس بخش مسئول انتشار این خبر در ایرنا مورد تعقیب قرار گرفتند و برای آن ها پرونده سازی شده است.

اکنون خبر می رسد که به دستور سپاه پاسداران، گزارشگرانی که مسئول انجام این مصاحبه و انتشار آن بودند، و حتی مسؤول ارشد آن ها مورد پیگرد قرار گیرند تا خبرنگاران دیگر درس عبرت بگیرند.

به دنبال اظهارات جنجال برانگیز تنگسیری، ارتش ناچار به انتشار بیانیه ای گردید که در آن از همکاری بین دو نیرو ابراز خرسندی عمیق شده و ادعا گردیده که چنین همکاری هماهنگی وجود دارد.

تنگسیری از جمله گفته بود که سپاه پاسداران، برای به دست آوردن شهرت و محبوبیت، بسیاری از عملیات ارتش را نیز به حساب خود می نویسد که یکی از آنها، سرنگون کردن هواپیمای جاسوسی ایالات متحده، هنگام پرواز آن برفراز خلیج فارس بود.

سپاه پاسداران با انتشار بیانیه ای، ادعا کرد که افرادی با تلاش های موذیانه، می کوشند ایجاد شکاف کنند.

معلوم نیست در حالی که پنج فعال رسانه ای، تنها به اتهام انجام این مصاحبه و انتشار آن مورد تعقیب قضایی قرار گرفته اند، هیچ اقدام علنی علیه دریادار سیاری انجام نگرفته است. گمان بر آن است که اگر آزاری به این معاون هماهنگ کننده ارتش برسد، ممکن است موجب درگیری علنی با سپاه پاسداران گردد.