مردم از دروغ های ذوالنوری درباره شمار قربانیان آبانماه ابراز خشم کردند و صادقی این افشاگری را نکوهش کرد

سخنان روز گذشته آخوند پاسدار مجتبی دوالنوری در رابطه با شمار معترضانی که در تظاهرات آبان ماه با گلوله های ماموران رژیم به قتل رسیدند، نه تنها با موج ابراز عدم اعتماد از جانب مردم روبرو شد بلکه خشم زیادی را نیز بوجود اورد. ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت دوره پیشین مجلس، شمار کشته‌ها را ۲۳۰نفر اعلام کرده بود: اما محمود صادقی نماینده پیشین مجلس، در این رابطه گفته بود که آمار کشته‌ها موضوعی “امنیتی و محرمانه” بوده و نباید فاش شود.

آخوند پاسدار ذوالنوری مدعی شده بود  در اعتراض‌های آبان مجموعا ۲۳۰ نفر کشته شدند که ۵۲ نفرشان از آن ها مأموران خود حکومت بودند که ظاهرا به گلوله تظاهر کنندگان از پای درآمده اند.

محمود صادقی در این زمینه گفته بود در طول ماه‌های اخیر آمار کشته‌های آبان “جنبه محرمانه و امنیتی” پیدا کرده بود و کسانی که مطلع بودند نیز “ریسک اعلام آن را نپذیرفتند”.

ارائه این آمار،از سوی یک نماینده ان هم  پس از اعلام وزیر کشور، که کشته های را بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن اعلام کرده بود، بلافاصله با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و کاربران ضمن تردید جدی در این ارقام، و  در زمانی که نگاه‌ها به سوی رویدادهای آمریکاست را معنادار تلقی کردند.

رادیو پیام اسرائیل نیز روز گذشته(دوشنبه ) گفته بود: با انتشار این آمار غیر قابل اعتماد در مورد شمار کشته شدگان اعتراضات آبان ماه هنوز این پرسش مطرح است؟ چرا؟ حکومت پس از هفت ماه سکوت و طفره رفتن، در وضعیت کنونی  این آمار را  اعلام میکند. احتمال دارد که این اقدام با اغتشاشات در ایالات متحده همزمان است تا ظاهرا نشان داده شود که حتی در آمریکا نیز نیروهای انتظامی به سوی اعتراض کنندگان آتش می گشایند.

محمود صادقی در ادامه افزود: «من آمار ۲۴۹ یا ۲۵۰ نفر کشته را شنیده بودم؛ که به آماری که رحمانی فضلی (وزیر کشور) و سازمان عفو بین‌الملل هم اعلام کرده‌اند تا حدودی  نزدیک است».

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود اعلام کرد تاکنون کشته شدن دست‌کم ۳۰۴ نفر تایید شده است.این در حالی که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، به عنوان اولین مقام رسمی اعلام کرد کشته‌ها بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر است.

محمود صادقی فاش ساخت:  قرار بود نمایندگان آمار کشته ها ی ابن را اعلام کنند اما این مسأله با انتخابات و کرونا پیوند خورد و از سوی دیگر جنبه محرمانه و امنیتی هم پیدا کرد؛ کسانی که مطلع شدند ریسک اعلام آن را نپذیرفتند».

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها با تکذیب تمامی گزارش‌ها درباره تعداد کشته‌ها، مجروحان و زندانیان اعتراضات آبان، ارائه هرگونه آمار رسمی در این باره را به آینده موکول می‌کردند.

خبرگزاری رویترز نیز پیشتر شمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده بود.