مردم ایران از خبر اعدام نوید افکاری شوکه شده اند 

  مهدی محمودیان، عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان در این باره می‌گوید این حکم “به طور ناگهانی و بدون رعایت قوانین در ماه محرم” اجرا شده است.

خشم شدید مردم ایران نسبت به این اعدام ناجوانمردانه ادامه دارد ،شمار زیادی از ایرانیان حتی وکیل خانواده افکاری نیز  از اجرای ناگهانی حکم اعدام شوکه شده‌اند.

پیکر نوید افکاری، این کشتی‌گیر ایرانی؛ و معترض مرداد ۹۷ که علیه نابسامانی اقتصاد کشور به همراه مردم به خیابان آمده بود در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد،  و”شبانه” در روستای سنگر از توابع همایجان شهرستان سپیدان استان فارس تحت تدابیر امنیتی و شبانه به خاک سپرده شد.

حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری گفت که دستگاه قضایی برای اجرای حکم “آنقدر عجله” داشته که محکوم را از “آخرین دیدار محروم کرده است.”

خبر اعدام ناگهانی نوید افکاری حدود چند ساعت پس از اعدام اش به یکی  از موضوعات پرمخاطب در توییتر جهانی تبدیل شد.

نوید افکاری سنگری، ۲۷ ساله، متهم به قتل کارمند حراست سازمان آب در شیراز و “محاربه” در جریان اعتراضات مردادماه ۱۳۹۷ بود. او و برادرانش گفته بودند که تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند. موضوعی که مقام‌های قضایی حکومت  ایران ان را رد می‌کنند.

رخشان بنی اعتماد کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده  نیز در واکنش به اعدام نوید افکاری گفت: تقدیر نامبارک، در شهریورماه ۹۹ روز سینمای ایران را با پرکشیدن نوید افکاری پیوند زد تا برای همیشه از یاد نرود که رسالت هنر، تاباندن نور بر خاموش خانه تاریخ است.

گلشیفته فراهانی، بازیگر سینما در واکنش به اعدام نوید افکاری در توییتی نوشت: طناب بر گردن ایران است. نوید افکارى گوشت و پوست ایران. کشتى‌گیر ایران. ورزشکار ایران. پسرِ خوب ایران و مادرش… دیگر جان ندارد…. ایران جان ندارد… مادر جان ندارد…

حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری نیز در توییتر نوشته که دستگاه قضایی  حکومت برای اجرای حکم “عجله” داشته است: “بر اساس آیین نامه اجرای احکام قصاص محکوم علیه حق دارد قبل از اجرای حکم با خانواده خود دیدار داشته باشد.”اما انها این حق را به او ندادند.

محمودیان یکی از نزدیکان نوید افکاری در این باره گفته است: ” حکم قصاص ایرادات فراوان داشت. حکومت  از ترس اینکه ناگهان حکم اجرا نشود، با مشورت وکلا تصمیم بر این شد که رضایت خانواده مقتول نیز جلب شود تا دستاویزی برای اعدام نوید وجود نداشته باشد و با رایزنی‌هایی که با خانواده مقتول شد، قرار بر این شد که یکشنبه ۲۳ شهریور به دیدار ایشان برویم که به طور ناگهانی و بدون رعایت قوانین در ماه حرام دیروز  صبح (یکشنبه) این حکم ظالمانه که بر اساس اقرار زیر شکنجه زندانی بود اجرا شد.”

در همین رابطه بهروز تورانی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر رسانه می‌گوید هیچ‌گاه کاربران ایرانی را این اندازه خشمگین ندیده است.

ضیا نبوی، دانشجو و فعال سیاسی نیز نوشته است که “اعدام سریع، بی‌اطلاع، بی‌ملاقات و بی‌تشریفات قضائی نوید افکاری یعنی این اعدام، اجرای یک دستور بود…”

بهاره هدایت، فعال سیاسی در توییترش نوشت: حکومت با اعدام نوید افکاری برای چندمین بار روشن کرد که سراپا در مقابل ملت ایستاده است. این، دشمنی با ایران است و بس. راه دیگری نمانده.”

مهدی مهدوی آزاد، تحلیلگر سیاسی هم نوشته است: “با آن‌که منع شرعی ندارد، اما احکام اعدام معمولا در محرم و رمضان اجرا نمی‌شوند. مخصوصا محرم که ماه حرام است. یک نفر، یک جایی در این کشور دستور داده که نوید افکاری را زودتر بکشید! همین حالا اعدامش کنید!”

حشمت‌الله طبرزدی فعال سیاسی و دبیر جبهه دمکراتیک ایران در واکنش به اعدام نوید افکاری در توییتی نوشت «به دلیل قتل نوید افکاری به دست جلادان حاکم بر ایران،فردا یکشنبه ۲۳ شهریور را عزای عمومی اعلام کنیم و با هر روش ممکن اما دموکراتیک اعتراض خود علیه این جنایت را اعلام نماییم. هم میهنان در برون مرز باید محل دفاتر نمایندگی جلادان حاکم بر ایران را به کانونهای اعتراضی تبدیل کنند.»

قوه قضاییه ایران پیش از این ادعا کرده بود که نوید افکاری به اتهام قتل کارمند سازمان آب و فاضلاب در استان فارس با ضربات چاقو و بر اساس اعترافات خودش به قصاص محکوم شده است.

از سوی دیگر، نوید افکاری پیش از این، با انتشار یک فایل صوتی تاکید کرده بود که اعترافات گرفته شده از او زیر فشار شکنجه بوده و صحت ندارد.