مردم ایران برای امرار معاش، دست به فروش طلاهای خانگی و دارایی‌هایشان زده‌اند

به دلیل مشکلات روزافزون اقتصادی در ایران و بحران شیوع کرونا، بسیاری از مردم فقیرتر از پیش شده و به فروش طلاهای خانگی و سایر دارایی‌هایشان روی آورده اند. گزارشها از تهران حاکی است، جلوی طلافروشی ها، ازدحام غیر عادی به چشم میخورد، زیرا بسیاری از مردم به دنبال فروش طلاهای خود برای تامین نیازهای زندگی هستند. رئیس انجمن تخصصی طلا و جواهر تهران، در رابطه با دلیل هجوم مردم به ‌طلا‌فروشی‌ها گفته است: «در این روزها، دهک پایین جامعه برای تامین امرار معاش و دهک بالا برای پاس‌کردن چک و پرداخت بدهی‌هایشان، طلاهای خود را می فروشند». به ‌گفته او، به ‌دلیل نبود فروش از سوی طلافروشی‌ها و کمبود نقدینگی، حتی مشاجراتی هم درگرفته است.

به دنبال شیوع کرونا در ایران، دولت از چندی پیش طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را به ‌اجرا گذاشت که در پی آن، بسیاری از کارگران و مزدبگیران، شغل خود را از دست دادند. کارگرانی که با توجه به‌ شکاف درآمدهای اندکشان با هزینه‌های سرسام آور، احتمالا حتی برای یک هفته هم پس‌اندازی نداشته‌اند، در روزهای سخت بحران شیوع کرونا در ایران و در حالیکه دولت هیچ حمایت قابل ملاحظه ای از کسانی که کارشان را به خاطر این بحران از دست داده اند انجام نداده، به ناچار حدود دو ماه است که بدون شغل و درآمد به زندگی خود ادامه داده‌اند. آنهایی هم که طی سال‌های اخیر اندوخته‌ای برای خود کنار گذاشته بودند، حالا پس‌اندازشان به‌پایان رسیده و به ‌فروش دارایی‌هایشان روی آورده‌اند. شماری از مردم هم برای سرمایه گذاری در بازار بورس و سهام که این روزها اندکی رونق گرفته، دست به فروش طلا و ارزهای خانگی زده‌اند. گرچه کارشناسان هشدار داده‌اند که این رونق، گذرا و غیرقابل اعتماد است.

در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در ایران، تورم و گرانی افسارگسیخته نیز، بیش از پیش رو به افزایش گذاشته است. براساس گزارش «واحد اطلاعات اکونومیست»، شاخص هزینه‌های زندگی در تهران با ۶ واحد افزایش نسبت به سال پیش، ۵۲ تعیین شده است، بدان‌معنا که متوسط هزینه زندگی در پایتخت ایران، تقریبا نصف شهر نیویورک است. اما درآمد شهروندان تهرانی در مقایسه با مردم نیویورک، در سطحی بسیار پایین تر قرار دارد. به طوریکه در تهران مردم به کنایه می‌گویند: درآمدهایمان تهرانی است، اما هزینه‌هایمان نیویورکی!

یک دیدگاه

Comments are closed.