مردم زلزله زده آذربایجان شرقی: «اگر دولت امکانات بیمارستانی تامین می‌کرد، مردم کشته نمی‌شدند»

شمار زیادی از شهرها و روستاهای ایران فاقد امکانات لازم برای مقابله با حوادثی مانند سیل و زلزله اند. زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی می‌گویند اگر به موقع کمک می‌رسید و بیمارستان داشتند کسی نمی‌مرد.

 روز گذشته  زمین لرزه‌ای به قدرت ۹/ ۵ ریشتر به شهر تَرْک و هفت روستای استان آذربایجان شرقی را لرزاند و خسارات زیادی به آن وارد کرد . گفته شده که تاکنون بیش از  پنج نفر فوت و ۳۲۳ نفر مصدوم شده‌اند..

به گزارش ایرنا بیشترین خسارات در روستاهای میانه  و ورنکش بوده است. که تاکنون  ۳۰ خانه به علت استاندارد نبودن ساخت آنان ۱۰۰ درصد تخریب شدند.

علت اصلی تخریب کامل حدود یک سوم از خانه‌ها در ورنکش “غیرمقاوم بودن” اعلام شده است. در روستاهایی که زلزله بیشترین خسارت را بار آورده در خانه‌های گلی اهالی مقاوم‌سازی انجام نگرفته است.

حسین درخشان، مدیر مرکز کنترل، فرماندهی و عملیات سازمان امداد و نجات هلال ‌احمر ایران، گفت که ۳۲۳ نفر در زلزله زخمی  شده‌اند.

یکی از اهالی گفته است : شمار زیادی از مسوولان تنها به خاطر نشان دادن در تلویزیون و گرفتن سود وام بعد از زلزله برای خودشان  با ماشین مدل بالا می‌آیند و  هم برای ما نمی کنند .هنوز  برای ما کمکی نرسیده  است .

گفته شده است که افرادی که در روستا منازلشان را با  هزینه کم مقاوم سازی کرده‌ اند  از زمین‌لرزه جان سالم به در برده اند  اما نصف روستا  که خانه‌هایی با دیوارهای گلی و سقف‌های چوبی دارند و هزینه ای برای مقاوم سازی منازلشان نداشتند  همگی تخریب شده‌اند.

روستائیان گفته اند که بارها از مقامات خواسته اند تا  مسیر گرفتن وام برای مقاوم سازی منازل روستایی تسهیل شود و از روستاییان برای گرفتن وام چندین ضامن طلب نکنند اما شوربختانه با انان همکاری نکرده اند .

یک دیدگاه

  1. خاک عالم بر سر اخوندهای خونخوار و بی عرضه و همینطور هم ننگ بر مردمان بی تفاوت و بی وژدان در ایران. اگر بی تفاوت هستید باید از ایران بروید چون لیاقت ایرانی بودن را ندارید.

    من که فکر میکنم این زلزله هم مانند دو سال پپیش در کرمانشاه به دست پاسداران مزدور انجام شده تا مردم را از خیزش سراسری منحرف کنند. مگر پارسال هم درست در ایام نوروز با باز کردن سد ها مردم را در زیر سیل های مخرب نبردند؟

    مرگ بر اخوندهای دزد و کلاش و نسل کش.

Comments are closed.