مردم عراق علیه رژیم ایران، بی کفایتی حکومت و فساد مالی گسترده به تظاهرات خونین پرداختند

تظاهرات خونین در عراق، که در روزهای اخیر دست کم دو کشته و صدها زخمی به جای گذاشت، جنبه ضد ایرانی نیز دارد که با حملاتی در داخل ایران، علیه دیپلمات های عراقی و منافع آن کشور همراه بود و موجب تیرگی روابط در شرائط حساسی شده است که رژیم ایران، به کشور عراق به عنوان حیاط خلوت خود برای رویارویی با تحریم های آمریکایی، و حتی در صورت بروز جنگ بین دو کشور نیاز دارد.

در گزارش های بغداد آمده است که شمار زیادی از تظاهرکنندگان، ضمن آن که دولت کنونی را به بی لیاقتی و عدم حل مشکلات مالی و اجتماعی کشور متهم می ساختند، علیه ورود هزاران ایرانی که جویای کار هستند، شعار می دادند و فریاد مرگ بر حکومت ایران عنوان می کردند.

در گزارش های روزهای اخیر گفته شده بود که ده ها هزار نفر ایرانی، به دنبال بیکاری گسترده در کشور و فقر و عدم توانایی در تامین معیشت خانواده، رهسپار عراق شده اند.

در ماه های گذشته، تظاهرات مشابهی در بصره که یکی از مراکز مهم شیعیان عراق است رخ داده و شعارهای زیادی علیه حکومت ایران شنیده شد و حتی کنسولگری ایران در بصره، هدف حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت.

این خبر، در عین حال که موجب شرمندگی ملت ایران، و نشان بارز ناتوانی حکومت ایران در رویارویی با مشکلات اقتصادی است، موجب خشم مردم عراق گردیده که تاکید می کنند خود کشور آنان با مشکل بیکاری و رکود اقتصادی روبرو می باشد و نمی توان فرصت های شغلی را در اختیار بیکاران کشور همسایه گذاشت.

یک نکته دیگر مورد اعتراض تظاهرکنندگان، فساد مالی گسترده ای است که در همه نهادهای دولتی و حکومتی عراق ریشه دوانیده و پول مردم عراق را به جیب سرکردگان رژیم سرازیر می کند.

2 دیدگاه‌

  1. فریاد مرگ بر حکومت ایران و جنگ عراق با ایران که طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید=ولایت شیعه

  2. مرسی که قیام مردم عراق گزارش تهیه کردید . خیلی جالبه سایت رادیو فردای ج ا و بی بی سی ج ا فعلا رفتن گ ه بچینن و نمیتونن از قیام مردم عراق گزارشی تهیه کنن

Comments are closed.