مرد جوان اسرائیلی جان خود را قربانی کرد تا خانواده چهار نفره بادیه نشین عرب را از غرق شدن نجات دهد

میخائل بن زیکری، مرد جوان اسرائیلی که جان خود را در راه نجات یک خانواده از اعراب بادیه نشین از دست داد

گروهی از اعراب اسرائیل از دلاوری یک شهروند یهودی که با به خطر انداختن جان خود، توانست یک خانواده چهارنفره از اعراب بادیه نشین اسرائیلی را از غرق شدن نجات دهد و خودش قربانی این فداکاری شد، به گرمی سپاسگزاری کردند و در پیام های متعددی که در شبکه های اجتماعی انتشار دادند، از جمله نوشتند که این اقدام انسان دوستانه باید سرمشق همگان باشد.

دلاوری این اسرائیلی که سی امین دهه زندگی خود را میگذراند و میخائیل بن زیکری نام داشت، در سراسر اسرائیل بازتاب یافت و مقامات ارشد اسرائیلی نیز این دلاوری را در نجات یک خانواده چهار نفره مورد ستایش قرار دادند.

رسانه های اسرائیلی نوشتند که بن زیکری با قربانی کردن جان خود، نشان داد که در اسرائیل امروز، تفاوتی بین یهودی و عرب وجود ندارد و همه آنان افراد یک خانواده و ساکنان یک سرزمین هستند.

این مرد جوان و ورزشکار اسرائیلی، هفته گذشته در نزدیکی تالابی در جنوب اسرائیل بود که ناگهان متوجه شد یک زن و شوهر همراه با دو فرزند خود، در آب های تالاب دست و پا می زنند و قریاد نجات سر داده اند. بن زیکری بی اعتنا به آن که این افراد اعراب بادیه نشین در جنوب اسرائیل هستند، خود را به آب انداخت و آن ها را یکی یکی از تالاب بیرون کشید ولی در آخرین لحظه نیروی او تمام شد و قادر نگردید خود را به کناره تالاب برساند و در آب های عمیق آن غرق شد.

همسر بن زیکری که به شدت اشک می ریخت، به خبرنگاران گفت که برای همسرش یهودی یا مسلمان و عرب یا دروزی هرگز مطرح نبود و او همگان را دوست می داشت و به همگان کمک می کرد.

این رفتار قهرمانانه در شبکه های اجتماعی عرب زبان نیز بازتاب گسترده ای داشت و روز گذشته (دوشنبه) ده ها نفر از اعراب بیابانگرد اسرائیل، و به ویژه افراد خانواده ای که از مرگ نجات یافته بودند، در آیین خاکسپاری حضور یافتند و دست های گل بر مزار او نثار کردند.

در شبکه های اجتماعی عربی نوشته شده است که بن زیکری با قربانی کردن جان خود نشان داد که فرقی بین شهروندان اسرائیلی وجود ندارد.

شمار اعراب بادیه نشین در اسرائیل حدود دویست هزار نفر برآورد شده که دولت اسرائیل صدها میلیون دلار برای اسکان آنها بودجه تامین کرده است. آن اعراب، اکنون دارای یک شهر بزرگ در جنوب اسرائیل هستند، ولی به علت اختلاف گسترده طایفه ای که بین آنان وجود دارد، برپایی آبادی ها و شهرک های بیشتر برای آنان، با مشکلات جدی روبرو شده است.